Aktualności przedszkolne 2018 - 2019

Aktualności przedszkolne » Aktualności przedszkolne 2018 - 2019

 • Pozp19-001.JPG

  Pożegnanie przedszkola.

  19 czerwca 2019 r.

  „Kochany nasz roczku szkolny                                                                      
  Czyś ty złote skrzydła miał
  Czyś siedmiomilowe buty sobie ubrał ?
  Dopiero przyszedłeś i odchodzisz już ?
  I mówisz dzieciom żegnajcie, bo wakacje tuż !

      Dziesięć miesięcy w najstarszej grupie minęło nam bardzo szybko i oto nadszedł dzień, w którym pożegnaliśmy nasze przedszkole na zawsze. Od września czekają nas duże zmiany – nowe obowiązki i szkoła! Niektórzy z nas uczęszczali tu cztery lata i naprawdę trudno było się żegnać. Po wspólnym, ostatnim w przedszkolu podwieczorku odświętnie ubrani korowodem marszowym rozpoczęliśmy nasz program artystyczny.

 • WdKiB19-001.jpg

  Wycieczka do Kunowej i Biecza

  17 czerwca 2019


  „Za górami, za lasami, w pewnej wiosce jak ze snu,
  mieszkał razem z Indianami wódz Apaczów: Winnetou”.

  Z samego rana grupa I oraz dzieci 4 letnie z grupy III wybrały się do Kunowej, wioski indiańskiej „Hoka Hey”. Zamówiliśmy dobrą  pogodę, więc po zbiórce i spakowaniu plecaczków wyruszyliśmy w drogę. Już na miejscu zjedliśmy śniadanko przygotowane przez nasze kochane panie kucharki i poszliśmy przywitać ..Indian. Na początku wódz indiańskiej wioski Hoka Hey oprowadził nas po mini ranczu. Zobaczyliśmy: kozy, papugi, kolorowe pawie, nawet pieska collie, bardzo przyjaźnie nastawionego do gości.

 • Zajecia19-001.jpg

  Zajęcia w gr II i III – badamy co w trawie piszczy? oraz wycieczka do szkoły

  05, 07 czerwca 2019 r.

  „Szkoła czekana nas szkoła...”                                                                        
  „Dzieci uczą się poprzez wszystko co robi"
                                                                      
      W środę dzieci z grupy II i III wybrały się do ogrodu przedszkolnego gdzie czekały na nie niespodzianki w postaci zabaw tropiących pt. „Święto drzewa”. Na drzewach rosnących w naszym ogrodzie były rozmieszczone kolorowe koperty z zadaniami do wykonania dotyczące drzew. Musieliśmy uważnie się rozglądać, bo koperty były ponumerowane od 1-6, żeby znaleźć właściwą, potem uważnie słuchać, odpowiadać na pytania i wykonywać różne polecenia.

 • Sowamg19-001.JPG

  „Sowa mądra głowa” czyli potyczki matematyczne.

  07 czerwca 2019 r.


  „ 1, 2, 3, 4, 5, 6,7, 8, 9, 10                                                                                             
   wszystko można, co się zdarzy,
   porachować, zmierzyć, zważyć.”      Na zaproszenie Samorządowego Przedszkola w Ropicy Polskiej delegacja naszych starszaków – Karol, Oliwier i Rafał reprezentowała nasze przedszkole podczas IX Międzyprzedszkolnych Potyczek Matematycznych. Najpierw oglądnęliśmy przedstawienie o porach roku i piękny taniec, a następnie przystąpiliśmy do wykonywania zadań matematycznych.

 • Zksk19-001.jpg

  Zabawy z książką, sportowe i kulinarne w gr I

   4,7 czerwca 2019 r.

  "Zamieszanie hałas krzyki
  Dziś sałatkę robia smyki"
                                                                                                             
  Maluszki bawiły się aktywnie, wesoło i ciekawie. We wtorek zaprosiliśmy gości  do przedszkola: Panią Joannę - nauczyciela bibliotekarza ze szkoły oraz dwie mamy przedszkolaków z gr. I -ej. Pani Asia wprowadziła nas w świat literatury -  w kąciku książki wraz z pacynką opowiadała o tym co kryją książki i dlaczego warto czytać.

 • TsRtz19-001.JPG

  Turniej sportowy „Ruch to zdrowie”.

  06 czerwca 2019 r.


  „Biegi, skoki i pływanie uprawiać możecie
  i wygracie olimpiadę kiedy dorośniecie”

      W tygodniu innym niż wszystkie czwartek był dniem sportowym. Dzieci 3-4-letnie z grupy  I miały przyjść w koszulkach niebieskich, dzieci 6-letnie z grupy II – w zielonych, a dzieci z grupy III  w koszulkach czerwonych. Po śniadaniu pełni sił przystąpiliśmy do zawodów,  ale wcześniej mogliśmy oglądać pokaz mody sportowej pod hasłem „Modnie i wygodnie”. Do pokazu przygotowało się 12 chętnych przedszkolaków.

 • CRmam19-001.JPG

  Cudownych rodziców mam!

  31 maja 2019 r.


  … „Za co kocham Mamę i Tatę zaraz się dowiecie
  Przede wszystkim za to,  że jestem na świecie!”


  Przychodzi taki dzień w kalendarzu przedszkolnym, w którym organizujemy spotkanie rodzinne z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca. Tradycyjnie impreza odbyła się w Wiejskim Domu Kultury w Zagórzanach. Przygotowana część artystyczna miała formę rodzinnego koncertu życzeń. Nasi mali konferansjerzy Rafał i Zuzanna odczytywali życzenia dla mamy i taty, które były przeplatane wierszami i piosenkami w wykonaniu dzieci z grupy I i II. Było również dużo śpiewu i także każda grupa zatańczyła dla rodziców.

 • Aerobik19-001.jpg

  Aerobik z Panią Intendentką

  27 maj 2019 r.


  ,,Raz i dwa…
  raz i dwa, każdy  dobrą kondycję ma!
  Dobry relaks w rytm muzyki
  dziś fikają małe smyki’’.


  W tym dniu zaprosiliśmy do nas panią Anię, naszą intendentkę, która na co dzień dba o zakupy i komponowanie naszych posiłków. Okazało się, że pani Ania uczęszcza na aerobik , poprosiliśmy ją więc, aby pokazała nam te ćwiczenia u nas w grupie. Aerobik jest świetnym ćwiczeniem aerobowym dobrze wpływającym na zdrowie i samopoczucie, ćwiczenia wykonuje się w grupie.

 • Mstraz19-001.JPG

  Teatrzyk w przedszkolu "Maciuś strażak"

    13 maja 2019 r.  


  "Strażak - to nie osoba, która pracuje dla pieniędzy,
  strażak to ktoś kto ratuje ludzkie życie poświęcając swoje..."

  Realizując tematykę związaną z pracą strażaka zaprosiliśmy do naszego przedszkola teatrzyk edukacyjny Art Cinema z Nowego Sącza z ciekawym i pouczającym przedstawieniem pt. „Maciuś Strażak”. Spektakl opowiadał historię chłopca, którego marzenie jest bardzo bliskie marzeniom wielu przedszkolaków. Maciuś bardzo chciał zostać strażakiem, ale nie wiedział jak to zrobić. Dzieci z zainteresowaniem oglądały przedstawienie.

 • PE19-001.JPG

  Przegląd ekologiczny

    9 maja 2019 r.

  „Kto chce chronić środowisko, musi o nim wiedzieć wszystko.                              
  Więc dlatego dziś się uczmy jak najlepiej chronić je”

      Już po raz dwudziesty Samorządowe Przedszkole w Kobylance zorganizowało Przegląd Ekologiczny pod hasłem „Każdy przedszkolak mały i duży przyrodzie służy”. Uroczystość jubileuszowa odbyła się w miejscowości Wapienne, gdzie delegacje z dziewięciu przedszkoli Gminy Gorlice udały się autokarem.

 • Droga Krzyżowa Przedszkolaków

 • Wp-ep19-001.JPG

  Warsztaty plastyczne – ekologiczna pisanka

         29 marca 2019 r.


  „Dla dzieci proces tworzenia
  jest ważniejszy niż efekt”.   

      Po śniadaniu dzieci z grupy II i III udały się do Ośrodka Kultury w Zagórzanach na warsztaty plastyczne pod kierunkiem instruktorki pani Moniki Skowronek. Kiedy przyszły, na sali przygotowane już były materiały  potrzebne do wykonania ekologicznej pisanki: kolorowa bibuła, gazety, klej, tasiemki, kwiatuszki itp., a my przynieśliśmy styropianowe jajka.

 • Gimnastyka19-001.jpg

  Nietypowe Ćwiczenia Gimnastyczne - Ćwiczenia z Rodzicami

  26 marca 2019 r.


  „Raz i dwa, raz i dwa gimnastykę każdy zna!
  Trzy i cztery, pięć i sześć  zawsze mamy ćwiczyć chęć!
  Siedem, osiem, dziewięć, dziesięć..
  Sport nam radość, zdrowie niesie!”


      Realizując cykl nietypowych ćwiczeń gimnastycznych zaprosiliśmy do maluszków mamę Oliwki, która wraz z naszą panią prowadziła fantastyczne, ciekawe zabawy sportowe. Tym razem do ćwiczeń wykorzystaliśmy bum bum rurki, klocki max oraz pompony. Bum bum rurki są jednym z naszych ulubionych instrumentów muzycznych. Kolorowe tuby, wykonane z bezpiecznego tworzywa mają różną długość, co odpowiada określonym dźwiękom.

 • Zielonydzien19-001.jpg

  Zielony Dzień

  22 marca 2019 r.


  “Zielono kiedyś będzie,
  wszystko się zazieleni.
  Wiosna zakwitnie w sercu,
  radość wszystko odmieni”


      W tym dniu całe przedszkole przybrało wszystkie odcienie zieleni. Każda grupa ze swymi paniami wesoło witała pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
  Dzieciaki z wielką niecierpliwością czekały na miłe niespodzianki. Maluszki bawiły się przy piosenkach o wiośnie, żabce i bocianie, tańczyły przy wiosennych improwizacjach muzycznych z serwetkami i wstążkami, metodą burzy mózgów odgadywały ..co w przyrodzie ma kolor zielony, uczyły się segregować śmieci.

 • Zzkp19-001.jpg

  Zakładamy „Zielony kącik przyrody”

  marzec 2019 r.


  „Tu i tam zieleń dam, szaro- buro zniknie, 
  ani się obejrzysz aż wszystko rozkwitnie…”

   
      Wraz z nadejściem wiosny Maluszki wspólnie ze swą panią  postanowiły założyć zielony kącik przyrody.
  Dzieci przy niewielkiej pomocy przygotowały warsztat pracy potrzebny do założenia zielonego kącika: ziemię, nasiona i wodę. Dzięki temu już wiedzą, co jest potrzebne roślinom do wzrostu. Dzieci miały możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami nasion oraz dowiedziały  się jakie są sposoby uprawy roślin i ich pielęgnacji. Następnie pod okiem pań samodzielnie zasiały nasiona: pietruszki, rzeżuchy, marchewki, koperku,  szczypiorku, rzodkiewki, trawy ozdobnej, maciejki.

 • SzSport19-001.jpg

  Spotkanie ze sportowcem

  19 marca 2019 r.

  "Podjąć się ćwiczenia sztuki walk,                                                                                    
  to znaczy obrać sobie nową drogę życia"
  .   
      We wtorek  poprosiliśmy pana Marcina Grzeszczuka, karatekę z czarnym pasem, który co tydzień prowadzi w naszym przedszkolu zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, aby opowiedział nam  o swojej sportowej pasji, początkach kariery sportowej i o swoich sukcesach osiąganych na szczeblu ogólnopolskim jak i na arenie światowej.      Pan Marcin to karateka z czarnym pasem, a swoją przygodę z karate rozpoczął w gimnazjum.

 • Olimpiada sportowa

  Olimpiada sportowa przedszkolaków

     28 lutego 2019 r.

  „Hej, hej, olimpiada,                                                              
  ćwiczyć trzeba, bo to ważna sprawa.
  Każdy stara się jak może,
  żeby wypaść nie najgorzej”

      W tym roku już po raz siedemnasty, a w „Tygrysku” - gorlickiej sali zabaw po raz drugi, nasze przedszkole zorganizowało olimpiadę sportową dla przedszkolaków z Gminy Gorlice pod hasłem „Sport i zabawa to fajna sprawa”.
      Dziewięć placówek przedszkolnych z terenu naszej gminy reprezentowały trzyosobowe delegacje.  Gościem honorowym imprezy i zarazem sędzią głównym była pani Agata Cup – dyrektor OZEA.

 • Aerobik12-001.jpg

  Aerobik z Rodzicem

  27 lutego 2019 r.


  ,,Tańcz, nie żałuj podłogi,
  tańcz, niech niosą cię nogi’’.


  Aerobik  przy muzyce jest jedną z form rekreacji, która kształtuje ogólną sprawność ruchową dziecka, rozbudza jego wrażliwość muzyczną i estetyczną, rozwija zamiłowanie do muzyki, tańca oraz zaspokaja potrzebę ruchu.
  Zajęcia z aerobiku - ale nie tylko - odbyły  się w środę, prowadziła je nasza pani wraz z mamą Patryka. Na zajęcia każdy przedszkolak przebrał się w strój sportowy, który jest nieodłącznym elementem prawidłowego uczestniczenia w zajęciach.

 • Święto Babci i Dziadka

  Święto Babci i Dziadka

  14 lutego 2019 r.

  " Aby babcia i dziadziuś
  W zdrowiu długo żyli,
  Aby uśmiech dla nas mieli
  W każdej wolnej chwili.”

      Na nasze smutki i zmartwienia maja słodkie i pyszne rozwiązania, znajdują radę na każde nasze zmartwienie – to nasze kochane babcie i kochani dziadkowie.
      W tym roku  nieco później, ale za to w wyjątkowym dniu – w Walentynki zaprosiliśmy naszych ukochanych dziadków oraz przedstawicieli  Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Zagórzan do Domu Wiejskiego, aby wyrazić im swoją miłość,  wdzięczność za trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy.

 • Bal Karnawałowy

  Bal Karnawałowy!

  04 lutego 2019 r.


  ,,Wszyscy bawią się wspaniale,
  jak co roku w karnawale ‘’.

  Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień  niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą  przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć  i radości. Tak też było u nas. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie.

 • Zumba w Przedszkolu

  Zumba w Przedszkolu

    31 stycznia 2019 r. 

                                                                
  „Latynoskie rytmy to fajna zabawa
  A dla nas oczywiście bardzo łatwa sprawa”

  Przyjemność z nietypowej aktywności fizycznej, jaką jest zumba czerpała grupa I- sza, czyli maluszki. Zajęcia z zumby  przeprowadziła zaproszona mama Julki, pani Madzia. Ten nietypowy rodzaj fitnessu pozwala propagować wśród wychowanków zdrowy styl życia oraz naturalną, a niewymuszoną aktywność ruchową. Dzieci zapatrzone nieustannie w prowadzącą tańczyły i śpiewały znane im piosenki w radosnej atmosferze.

 • Zimzab19-001.jpg

  Zimowe zabawy na śniegu.

   Styczeń 2019 r.      

   
  ,,My się zimy nie boimy,
   bałwanka dziś ulepimy.’’

  Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźnie. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu. Maluszki z grupy I-ej  czuły się wspaniale: rzucając śnieżkami do siebie, szukając śladów na śniegu. Zamieniliśmy się w „śnieżnych detektywów”, tropy wskazywały, że przedszkolny ogród odwiedzają.. kotki, pieski i ptaki. Fajne zabawy zorganizowała nam nasza pani: rysowaliśmy patykiem na śniegu, tworzyliśmy ze śladów buta kwiat, lepiliśmy bałwana rzecz jasna a nawet  budowaliśmy mur obronny z foremek.

 • Adoracja Pana Jezusa w żłóbku 2019 r.

 • pierniczki18-001.jpg

  Święta Bożego Narodzenia w przedszkolnej rodzinie

  20, 21 grudnia 2018 r.


  „Mizerna, cicha stajenka licha
  Pełna niebieskiej chwały.
  Oto leżący, przed nami śpiący
  W promieniach Jezus mały”

  W czwartek, po południu odbyły się w naszym przedszkolu Jasełka Bożonarodzeniowe. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia. Jak powszechnie wiadomo, Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół.

 • Wizyta pani krawcowej

  Poznajemy zawody: „Wizyta pani krawcowej w przedszkolu”

  12 grudnia 2018 r.


  … „Szyły suknie w groszki, w kwiatki,                                             
  W paski, w kratki i w zakładki,
  W krążki, w prążki oraz w cętki,
  Aż cieszyły się klientki…” Jan Brzechwa


  Każdy z nas korzysta z efektów pracy krawcowej lub krawca, nosząc na sobie ubrania, ale czy każdy zdaje sobie sprawę, ile wysiłku i energii muszą oni włożyć w uszycie ubrań, które potem wypełniają nasze szafy? Kontynuując tematykę poznawania zawodów, zaprosiliśmy do naszego przedszkola panią krawcową.

 • Dzień Mikołajkowych atrakcji

  Dzień Mikołajkowych atrakcji – odwiedziny Wójta, zabawy w Tygrysku

  6 grudnia 2018 r.


  "Każde dziecko o tym wie:
  Chcesz być zdrowy – ruszaj się!
  Sport to bardzo ważna sprawa.
  Są reguły, jest zabawa."


  Z samego rana odwiedzili nasze przedszkole niecodzienni goście: pan Jan Przybylski -Wójt Gminy Gorlice i pani Agata Cup – Dyrektor Oświatowego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Gminy Gorlice ze słodkosciami od św. Mikołaja. Były rozmowy z dziećmi na trudne tematy np. co to znaczy być gospodarzem gminy, ale i też dzieci miały możliwość opowiedzenia co robią w przedszkolu i jakie mają zainteresowania.

 • I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!

  I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!

  5 grudnia 2018 r.


  "Mikołaj Święty zawsze pamięta
  o niespodziankach i o prezentach
  Ale najbardziej, ale najwięcej,
  ja czuję miłość i dobre serce.
  Cieszą się wszyscy, którzy dostają,
  a jeszcze bardziej Ci, którzy dają!"


  W środowe grudniowe popołudnie przybył do naszego przedszkola długo oczekiwany Święty Mikołaj. Tradycyjnie jak co roku na to spotkanie zaprosiliśmy dzieci, które do przedszkola jeszcze nie uczęszczają jak również rodziców. Ksiądz Katecheta z pomocą pań nauczycielek przygotował wiersze i piosenki, którymi nasze starszaki pięknie powitały gościa. A Mikołaj - jak to Mikołaj przyszedł w towarzystwie aniołków z pudłami prezentów dla wszystkich dzieci.

 • Jaś i Małgosia w krainie ekologii

  „Jaś i Małgosia w krainie ekologii”

  30 listopada 2018 r.


  ,,Jaś i Małgosia, jak wieść niesie,
  zgubili się w ciemnym lesie
  Co było dalej? Nie pytaj!
  Koniecznie bajkę przeczytaj!"

  W piątek gościliśmy w naszej przedszkolu Teatr Kukiełki "Tomcio" z Nowego Sącza. Aktorzy przedstawili dzieciom bajkę  „Jaś i Małgosia w krainie ekologii". W fabułę tradycyjnego spektaklu wplecione zostały pojęcia związane z ochroną przyrody. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem śledziły losy głównych bohaterów, utrwalając przy tym,  w jaki sposób należy dbać o środowisko. Przedstawienie było lekcją proekologicznych zachowań, podczas której mogliśmy obejrzeć barwne postacie oraz usłyszeć wesołe piosenki.

 • Zabawa andrzejkowa

  Zabawa andrzejkowa

  29 listopada 2018 r.


  „Hokus – pokus, czary – mary,
  Niech się spełnią andrzejkowe czary…”


  "Andrzejki" to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Tradycja głosi, że tego dnia dziewczęta, a nawet chłopcy, próbowali się czegoś dowiedzieć o swojej przyszłości. Obecnie wróżby stały się okazją do spotkań i andrzejkowych zabaw.

 • Mis18-000.png

  Pluszaczkowo I Misiowo!

  23 listopada 2018 r.


  ,,Z misiem ładnie bawić się trzeba,
  Inaczej miś będzie się gniewał.
   Wszystkie dzieci na świecie je lubią                         
  - niech żyją misie i się nie gubią!’’

      
  Tego dnia w przedszkolu od rana panowało wielkie poruszenie. Dzieci  przyniosły swoje ulubione pluszowe misie. Każdy kto był dzieckiem wie, że miś to najlepszy kumpel do zabawy, kompan podróży i przyjaciel, któremu można zwierzyć się z największych sekretów. Od 2002 na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada. Święto ustanowiono dokładnie w setną rocznicę wydarzenia, którego uczestnikami byli: mały niedźwiadek i ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt.

 • ZabwTygrysku18-001.jpg

  Wycieczka Do „TYGRYSKA”

  21 listopada 2018 r.


  ,,Jedziemy dziś na wycieczkę,
  jedziemy ..niedaleko.
  Do miasteczka GORLICE,
  za siódmą górą, rzeką’’.

  Z samego rana, z dobrymi humorkami, szerokim uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy z Paniami  nauczycielkami  na wycieczkę. Przyjechał po nas autobus, który zawiózł nas  do „Tygryska”.
  A tam czekała na nas prześliczna sala, kolorowa, bajkowa oraz wspaniałe , różnorodne urządzenia do zabaw i ćwiczeń.  Znakomicie spędziliśmy  czas na szalonej i bezpiecznej zabawie w przyjaznym otoczeniu, nudno ..nie było!!

 • Pasowanie na starszaka

  Pasowanie na starszaka

    14 listopada, 2018 r.

  „Pasowanie to zwyczaj taki,                                                                              
  że starszakami stają się przedszkolaki
  te, które skończyły sześć lat
  i w czerwcu wyruszą w świat...”

      Wreszcie nadszedł ten ważny dla dzieci 6-letnich dzień; w tym dniu zostały one pasowane przez Panią Dyrektor na starszaka. Zanim jednak to nastąpiło musiały one pokazać zebranym rodzicom czego się do tej pory nauczyły w przedszkolu. Z dużym zaangażowaniem recytowały wiersze, śpiewały piosenki o przedszkolu i właściwym w nim zachowaniu, zatańczyły polkę „dziadek” i krakowiaka. Na zakończenie wystąpiły jak prawdziwi aktorzy w inscenizacji przygotowanej w przedszkolu „Warzywna olimpiada”.

 • Niepodległościowe Przedpołudnie

  Niepodległościowe Przedpołudnie - Rekord dla Niepodległej

   9 listopada 2018 r.


  Dziewczynką fajną i chłopakiem
  Kochamy Polskę z całych sił
  Chcemy byś również kochał ją i ty...”

      O godzinie 10.45, w naszym przedszkolu spotkali się wszyscy przedszkolacy z kotylionami na ubraniach, Rada Rodziców i zaproszeni goście: panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Pan Sołtys, aby wziąć udział w Niepodległościowym Przedpołudniu. Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych i wprowadziła nas w świąteczny nastrój słowami wiersza „Niepodległość trudne słowo”.

 • Małe Jeże Na Spacerze

  Małe Jeże Na Spacerze, czyli…Pasowanie Maluszków!

   8 listopada 2018 r.


  ,,A w ogrodzie jeżyk śpi,
  zbudź się, jeżu, zbudź!
  Lecz nie podam ręki ci, bo mnie będziesz kłuć.
  Chociaż na grzbiecie jeżyk kolce ma,
  to każde z dzieci  lubi go jak ja.’’


  Z samego rana wraz z milusińskimi przygotowaliśmy „Owocowe Jeżyki”. Zadanie poszło nam szybciutko i milutko … tylko trochę podjadaliśmy! Przebrani w stroje gimnastyczne czekaliśmy na naszych kochanych rodziców. Wszyscy zostali zaproszeni do wspólnych ćwiczeń gimnastycznych pt. „Małe jeże na spacerze”.

 • Spotkanie z tradycją w Szymbarku

  Spotkanie z tradycją w Szymbarku

   8 listopada 2018 r.

   „Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,                                                      
  a na tej fladze biel jest i czerwień.
  Czerwień to miłość, biel serce czyste,
  piękne są nasze barwy ojczyste”.   

      Delegacja dzieci starszych z naszego przedszkola otrzymała zaproszenie do Szymbarku, gdzie miały okazję spotkać się ze swoimi rówieśnikami z przedszkoli gminy Gorlice na XVI już Spotkaniu z tradycją pod hasłem „Kto Ty jesteś?”.
      Starszaki z goszczącego nas przedszkola przedstawiły program artystyczny o tematyce patriotycznej: recytowały wiersze, śpiewały piosenki, zatańczyły też mazura, po czym  wszystkie dzieci wspólnie zatańczyły krakowiaka.

 • Pasowanie18-001.jpg

  Pasowanie na super czterolatka i super pięciolatka.

    7 listopada 2018 r.


  „Wszyscy pięknie dziś ubrani,                                                                     
  Uśmiechnięci, uczesani,
  Dzień ten w sercach nam zostanie,
  Bo dziś będzie pasowanie”

  W listopadowe słoneczne popołudnie w grupie III odbyła się uroczystość pasowania na super czterolatka i super pięciolatka z udziałem rodziców. Dzieci zaprezentowały inscenizację na podstawie opowieści Lucyny Krzemienieckiej „O gościach co nie przyszli na ucztę” oraz okolicznościowe wiersze i piosenki. Były też zagadki czyli sprawdzenie wiedzy  na zasadzie prawda czy fałsz.

 • Nordic walking

  Marsz z kijkami czyli nordic walking

  5 listopada 2018 r.


  „Stoi z kijkami zgrana drużyna,
  to grupa starszaków swój trening zaczyna.
  Stoją i sapią, biegną i skaczą padła komenda: MARSZ CZAS ZACZĄĆ!!!”


  W bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy w naszym przedszkolu w każdy możliwy sposób wdrażać dzieci do różnych form ruchu. Tym razem przyszła kolej na marsz z kijkami czyli nordic walking. Nordic walking jest formą rekreacji stosunkowo nową w Polsce, a polega ona na długim maszerowaniu ze specjalnymi kijkami. Ta dyscyplina zdobyła wielu entuzjastów za sprawą swojej dostępności, każdy może ją uprawiać.

 • Światełko pamięci

  Światełko pamięci

  31 października 2018 r.


  „Kiedy miedzianą rdzą
  Pożółkłych jesiennych liści więdną obłoki,
  Zgadujemy, czego od nas obłoki chcą,
  Smutniejące w dali swojej wysokiej.
  Na siwych puklach układa się babie lato,
  Na grobach lampy migocą umarłym duszom,
  Już niedługo, niedługo czekać nam na to,
  Też i nasze dusze ku tym lampom kiedyś wyruszą.
  /Jan Brzechwa ,,Dzień zaduszny’’./


  Okres przed Świętami Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu jakim jest cmentarz. W pierwszej kolejności udaliśmy się na plac kościelny zagórzańskiego kościoła, gdzie pomodliliśmy się nad symbolicznym nagrobkiem zasłużonego księdza, pamiętaliśmy o właściwym zachowaniu.

 • Wycieczka do lasu

  Wycieczka przedszkolaków z gr. I do lasu

  30 października 2018 r.


   „Zawitał nam dzionek i pogodny czas,
  Pójdziemy, pójdziemy, na jagody w las.
  Na jagody, na maliny, na czerniawe te jeżyny
  Pójdziem, pójdziem w las!
  A ty ciemny lesie, a ty lesie nasz!
  A skądże ty tyle tych jagódek masz?”
  / Maria Konopnicka „W lesie”./


  Korzystając z pięknej pogody maluszki z grupy I-ej wyruszyły na spacer do lasu. Po drodze zachwycaliśmy się pięknymi jesiennymi barwami, obserwowaliśmy przyrodę i szukaliśmy określonych drzew i krzewów. Nikt nie marudził, każdy z uśmiechem maszerował, bo wiadomo, że „Ruch to zdrowie”.

 • Słodziakowe Czytanie

  „Słodziakowe Czytanie”

  23 października 2018 r.


  „Kto czyta książki, żyje podwójnie"
  Umberto Eco

      Na szkolne obchody Dnia Głośnego Czytania w Szkole Podstawowej w Zagórzanach zostały zaproszone dzieci 6-letnie ze swoją wychowawczynią i Panią Dyrektor naszego przedszkola.
  Już przed śniadaniem  z dużym zaangażowaniem wykonały opaskę na głowę z wybranym przez siebie ulubionym pluszakiem słodziakiem, same wyszukiwały spośród wielu jego imię i tak przygotowani po śniadaniu udali się do szkoły.

 • Wycieczka do Apteki

  Idziemy do Apteki

   19 października 2018 r.

  „Gdy na jakiś ból narzekasz
  I gdy w domu był już lekarz,
  Do apteki by się szło!”


      Przez cały tydzień  starszaki i średniaki mówiły o zdrowiu, w związku z tym postanowiliśmy iść na wycieczkę do apteki znajdującej się nieopodal naszego przedszkola.
      Pani farmaceutka powitała dzieci z uśmiechem na twarzy, opowiedziała w jaki sposób realizuje się recepty, zaprosiła nas za ladę i pokazała szuflady, w których są ułożone w kolejności alfabetycznej leki na receptę.

 • Teatr Kukiełkowy

  Teatr Kukiełkowy „O Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”

  11 października 2018 r.


  „Za górami, za lasami,
  Żyła Śnieżka z krasnoludkami…”


  W czwartkowe przedpołudnie do naszego przedszkola zawitał objazdowy Teatr Kukiełkowy Art Cinema z Nowego Sącza ze spektaklem „O Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”. Była to barwna, pełna akcji i napięcia bajka. Piękna scenografia, kukiełki i skoczne melodie sprawiły, że dzieci przeniosły się do świata bajki i w ogromnym skupieniu oraz z wielkim zainteresowaniem śledziły losy głównych bohaterów.

 • Wycieczka na cmentarz wojskowy

  Pamiętamy…

  10 października 2018r.


  „Żegnał ich wieczorny mrok,
  gdy ruszali w bój, gdy cichła pieśń.
  Szli, by walczyć o twój dom
  wśród zielonych pól - o nowy dzień."


  Przed zbliżającą się 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości, korzystając z pięknej pogody dzieci 5 i 6 letnie wzięły udział w wycieczce na cmentarz wojskowy pozostały po I wojnie światowej, który jest położony we wschodniej części naszej miejscowości. Dla większości była to kolejna wizyta, gdyż odwiedziny na zagórzańskim cmentarzu wojennym nr 125 na stałe wpisały się do kalendarza przedszkolnych wycieczek.

 • Sprzątamy Świat

  Sprzątamy Świat

  5 października 2018 r.


  „Nasza Ziemia jest kochana,
  więc sprzątamy ją od rana.
  Czy to mały, czy to duży,
  wszyscy chcemy się przysłużyć.”


      Przedszkolaki z naszego przedszkola po raz kolejny wzięły udział w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”.
      Dzięki pięknej pogodzie  praca przebiegała bardzo sprawnie. Wszyscy zaopatrzeni w jednorazowe rękawice i worki wyruszyli w teren:  maluszki sprzątały ogród przedszkolny i najbliższe obejście, natomiast średniaki i starszaki wyruszyły drogą w stronę lasu. Pozbierane śmieci dzieci wrzuciły do odpowiednich pojemników w pobliżu przedszkola.

 • Smacznie i Zdrowo

  Smacznie i zdrowo!

  2 października 2018 r.


  ,,Witaminki, witaminki
  dla chłopczyka i dziewczynki,
  wszyscy mają dziarskie minki, bo zjadają witaminki’’
  .
  W tym dniu na maluszki z grupy I-ej czekała miła niespodzianka! Realizując tygodniową tematykę  „Sad jesienią”, postanowiliśmy poznać bogactwo polskich sadów bezpośrednio! No, prawie! Jesienne chłody nie przeszkodziły nam świetnie się bawić. Dzieci przyniosły kolorowe owoce do przedszkola i zaczęliśmy zabawę.

 • Dzielni Strażacy

  Dzielni Strażacy

  25 września 2018 r.


   „Gdy w remizie alarm wyje,
  gdzieś się pali. Widać dym!
  Zaraz auto z niej wyjeżdża
  I-jo,.. i-jo! Dzyń, dzyń, dzyń!”

  Dzieci pięcio-i sześcio letnie ze swymi paniami zaraz po śniadaniu wyruszyły autokarem na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach.
      Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały film przedstawiający strażaków w akcji gaśniczej, zwiedziły również centrum dowodzenia, gdzie dowiedziały się w jaki sposób strażacy dostają informacje o pożarach, w jaki sposób należy dokonać ewentualnego zgłoszenia i pod jaki numer.

 • SPZiem18-001.jpg

  Święto Pieczonego Ziemniaka

  21 września 2018 r.


  „Mój  ziemniaczku mój malutki,
  rośnij duży, okrąglutki.
  Ziemniak urósł że aż strach
  więc go zjemy no i bach’’

   Oj, wycieczki to my BARDZO lubimy! Z samego rana, wykorzystując cudowną pogodę, wybraliśmy się na mini – rajd ! Wszyscy byliśmy DZIELNYMI turystami, nikt nie płakał, że nogi bolą, nawet te najmniejsze skarby radziły sobie, aż miło! Pani Dyrektor przeczytała nam list od Kartofelka, któremu złośliwy chochlik ukrył …skarby. Pan ziemniaczek poprosił dzieci o pomoc w odnalezieniu składników, które są mu niezbędne do życia…

 • Grupa I

  Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018 - 2019

  3 września 2018 r.


  ,,Jeszcze lato nie odeszło, a już jesień bliska.
  Wrzesień milczkiem borowiki skrył we wrzosowiskach,
  na polany rude rydze stadkami wygonił
  i rumiane jabłka strąca raz po raz z jabłoni.’’

  Po udanych wakacjach uśmiechnięte i stęsknione przedszkolaki powróciły do swoich Pań i kolorowych sal przedszkola, w których (jak również na korytarzu górnym) podczas wakacji został wycyklinowany i polakierowany parkiet, po remoncie jest także hydrofornia przedszkolna: wymieniona została „elektryka” i zbiorniki wody. Po tych pracach remontowych i gruntowych porządkach przedszkole 3 września było  gotowe na przyjęcie dzieci.