Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zagórzany

CIEKAWE WYDARZENIA Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA 2013/2014XX GMINNY KONKURS PALM I PISANEK.


13 kwietnia 2014 r.   

XX Gminny Konkurs Palm i Pisanek.
„Do kościółka dziś idziemy
- Palmy święcić będziemy ”

.

Tym razem Konkurs Palm i Pisanek odbywający się w Gminie Gorlice już od 20 lat miał miejsce w Zespole Szkół w Zagórzanach.
Pani Dyrektor Zespołu Szkół, Wójt Gminy Gorlice oraz Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice... zaprosili wszystkich chętnych do udziału w tym pięknym wydarzeniu. Z samego rana specjalna „komisja” dokonała oceny palm, stołów i pisanek - łatwo nie było, gdyż.. WSZYSTKIE stoły były kolorowe, wesołe i radosne - tak jak nadchodzące święta! Na stołach królowały... Babki , Mazurki, Baranki, Pisanki i Kraszanki, Kurczaczki żółciutkie a nawet rzeżucha w... skorupkach jajeczek. Nasze przedszkole prezentowało stół wielkanocny z pisankami oraz palmy. Wspólne z Paniami z Przedszkola dzieci przygotowały ślicznie zdobione pisaneczki, zajączki z.. baziek, Palmy kolorowe, Kurki i Koguciki - własnoręcznie zdobione. Wszyscy zebrani w Sali wyruszyli z kolorowym pochodem do Kościoła Parafialnego w Zagórzanach, aby poświęcić Palmy. Każda była inna - wysoka lub niska, cieniutka lub... grubiutka, ale... każda CUUDNA! Po powrocie do Szkoły uczniowie zaprezentowali program artystyczny o tematyce świąt Wielkiej Nocy. W końcu ogłoszono wyniki Prezentacji, wręczono dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników. Długo jeszcze Goście - rodzice z dziećmi... oglądali kolorowe, wiosenne stoły.
A my życzymy wszystkim . DOBRYCH I SWIĄT WIELKANOCNYCH - W DOMU WIELE RADOŚCI I... SAMYCH MIŁYCH GOŚCI!!

Więcej fotografii w galerii XX Gminny Konkurs Palm i Pisanek.
Lidia Jurkowska  

TEATR W PRZEDSZKOLU... - „WYJĄTKOWY GOŚĆ”.


11 kwietnia 2014 r.   

Teatr w Przedszkolu... - „Wyjątkowy  gość”
„Trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole
i każdy może z niego ukroić .. tyle - ile potrzebuje”
/myśli św. Brata Alberta/

.

Zbliżają się wyjątkowe święta, a więc i spektakl był... nie byle jaki! W domu biednego Szewca dziwny Gość się pojawił- niepozorny, biedny, cichy... I bardzo głodny i spragniony. Gospodarze czekali na odwiedziny... Jezusa z kapliczki przydrożnej. Wspólnie uradzili, że trzeba wspomóc głodnego Wędrowca - i podzielić się tym co mają... mimo, że czekali na Wielkiego Gościa.
Nakarmili, dali strawę i dobre słowo - w zamian otrzymali skrzynię pełną złotych dukatów. Cieszyli się bardzo, bo bieda u nich aż piszczała, długi mieli- a tu taka niespodzianka od losu! Gdy tylko to bogactwo zobaczył chciwy Młynarz... z zazdrości zzieleniał cały! Zaprosił i on Jezusa do siebie, ucztę WIELKĄ przygotował- jak na bogacza przystało, co nie musi się liczyć z kosztami. I czekali, czekali a Gościa nie było. Wprawdzie zapukała sierotka głodna i Sprzedawca guzików, ale skąpiradła przepędzili ubogich ludzi od swego pałacu. Oni przecież chcieli nagrodę - a ci biedacy nie mogli im tego dać. A... Gościa nie było! W wielki gniew wpadł chciwy Młynarz, pokłócił się z Jezuskiem z kapliczki przydrożnej- w końcu... dostał swą NAGRODE- Biedę Piszczącą- co już zawsze z nimi być miała. Tak to za złe – kara się należy, a za dobro nagroda! Dla każdego Gościa- miłym i gościnnym być trzeba, a... nagroda na pewno nas nie minie.

Więcej fotografii w galerii Teatr w Przedszkolu... - „Wyjątkowy gość”
Lidia Jurkowska  

SPOTKANIE PRZEDŚWIĄTECZNE W PRZEDSZKOLU, CZYLI ... JAK TO DAWNIEJ BYWAŁO.


10 kwietnia 2014 r.   

Spotkanie Przedświąteczne w przedszkolu, czyli ... jak to dawniej bywało.
„Święta idą, Święta, Święta Wielkanocne
Wszystkim dziś składamy życzenia gorące ”

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy zaprosiliśmy do naszego Przedszkola miłych Gości. Odwiedziły nas przeurocze Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zagórzanach pani Helena i pani Teresa oraz dziewczynki działające w Ośrodku Kultury w Zagórzanach z instruktorem p. Edytą.
Na stole czekała piękna dekoracja - kolorowe Kurki (niestety papierowe), Kurczaczki, Pisanki - wyklejanki, malowanki i wydrapywanki, Zajączek „baziowy”, a nawet... palmy wielkanocne - wykonane przez dzieci z dużą pomocą Pani. Nasi goście: babcia Mikołaja i prababcia Przemusia w ciekawy i przystępny sposób opowiedziały dzieciom o starych zwyczajach i tradycjach: o palmach wielkanocnych które po poświęceniu odstraszały wszystko co złe, o sposobach farbowania jajek - innych niż gotowe farbki. Piękna brązowa barwa wyjdzie jeśli całą nockę jajeczko poleży w... łupinach cebuli, a bordowy kolorek uzyskamy przez buraczki. Proste i skuteczne, ale trochę już niestety zapomniane... Palma – dawniej robiona była z... ziół suszonych, barwinka, dziurawca, bukszpanu, mnóstwa bibułkowych kwiatków i kolorowej bibułki, a wiązane miało być sznurkiem zwykłym lub rzemieniem Gospodynie opowiadały nam o zwyczaju... malowania okien. I o tym, że był to wielki zaszczyt dla dziewczyny.. gdy okno chłopcy zmalowali, bo... świadczyło to, że panna... jest śliczna i podoba się kawalerom. Pośpiewaliśmy piosenki ludowe, wiosenne, a na zakończenie przybyli gościa wraz z przedszkolakami wspólnie uczestniczyli w warsztatach pisankowych. Niełatwa to sztuka... malować jajka gorącym woskiem. Było miło, wesoło, głośno i... kolorowo. I ja tam byłam... pisankę zdobiłam!

Więcej fotografii w galerii Spotkanie Przedświąteczne w przedszkolu, czyli ... jak to dawniej bywało.
Lidia Jurkowska  

A W ZAGÓRZANACH JUŻ WIOSNA - ZIELOOONA I RADOSNA!!!


21 marca 2014 r.   

A w Zagórzanach już wiosna - zielooona i radosna!!!
„Wiosna , wiosna – jest już wreszcie
- dziś na spacer się wybierzcie! ”

Ale się działo!! Wszyscy ubrali się na zielono, a na głowach dzieci pojawiły się zielone żabki- na szczęście... papierowe! Po zjedzeniu zielonych witaminek na śniadanie w postaci własnoręcznie skomponowanych kanapek... wyruszyliśmy „na piętro” do kolegów z grupy II. Pani Ania wraz ze starszakami zaprosiła nas na spektakl słowno - muzyczny pt.„Witaj wiosno”. Teatr sylwetowy był ciekawy, dzieci pięknie odgrywały swe role, w krótkich przerwach ślicznie śpiewały piosenki wiosenne. Dekoracje... były jak zawsze... CUUUDNE- w sali pojawiło się.. wraz z wiosną... miliony kolorowych motyli!! Dzieci zatańczyły dynamiczny, zielony taniec. Pani Monika ciekawie przybliżyła zwyczaj topienia Marzanny i marszu z gaikiem. A potem... poszliśmy w kwiatowym korowodzie szukać wiosny podczas dłuuuugiego spaceru... Zagórzanach.
I... - znaleźliśmy - słoneczko grzało cudnie, ptaszki śpiewały donośnie i pięknie, a na trawce pojawiły się kwiaty. – WITAJ NAM WIOSNO!!

Więcej fotografii w galerii A w Zagórzanach już wiosna - zielooona i radosna!!!
Lidia Jurkowska  

TEATR W PRZEDSZKOLU - „HISTORIA DANIELA W JASKINI”


20 marca 2014 r.   

Teatr w przedszkolu - „Historia Daniela w jaskini”
„Cicho sza..., skupiona mina...
przedstawienie się zaczyna!”

Przybyli do nas mili goście – nasi starsi koledzy z klasy I i II Szkoły Podstawowej. Wspólnie obejrzeliśmy przedstawienie w wykonaniu aktorów Teatru Ewangelizacyjnego EDEN z Wieliczki. Wszyscy grzeczniutko siedzieliśmy w... kilku rządkach... w oczekiwaniu na... przedstawienie. W końcu... kurtyna poszła w górę i... zaczęło się! Spektakl pt. „Historia Daniela w jaskini lwów” był baaardzo ciekawy, akcja żywo się toczyła, a dialogi były pełne komizmu- Magik poczucie humoru i minki miał NIESAMOWITE! Wszyscy świetnie się bawili - nawet Panie. Poznaliśmy znaczenie słów - chciwość, prawdomówność, uczciwość... Aktorzy prowadzili improwizowany dialog z dziećmi - nie było na pewno nudno! A najmilsze okazały się... lewki- małe, przyjazne i pluszowe! Z aktorami zatańczyliśmy w kółeczku i zrobiliśmy sobie pamiątkowe foto. Ze starszymi kolegami i koleżankami ze szkoły odwiedziliśmy różne zakątki przedszkola w których jeszcze tak niedawno wspólnie się bawiliśmy.
Dziękujemy za fajne spotkanie!

Więcej fotografii w galerii Teatr w przedszkolu - „Historia Daniela w jaskini”
Lidia Jurkowska  

SPORTOWCY NA START


20 października 2013 r. - 20 marca 2014 r.   

Sportowcy na start
„Czym skorupka za młodu nasiąknie
tym na starość trąci ”

W trosce o właściwy rozwój naszych wychowanków, a także dbając o kształtowanie prawidłowych postaw i nawyków prozdrowotnych nasze przedszkole w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może” przeprowadziło szereg działań związanych z aktywnością fizyczną dla naszych przedszkolaków.
Dzieci regularnie uczestniczą w prowadzonych przez nauczycielki zajęciach z zakresu wychowania fizycznego, podczas których wykonują różnego rodzaju ćwiczenia rozwijające sprawność wszystkich części ciała. Podczas zajęć obowiązuje strój gimnastyczny, w który przedszkolaki samodzielnie się przebierają.
Dbamy o to, by ćwiczenia gimnastyczne nie były nudne, a dzieci czuły się trochę zmęczone, ale zadowolone. Nasz przedszkolny, bogato wyposażony kącik ze sprzętem sportowym daje możliwość prowadzenia zajęć w salach i na świeżym powietrzu np. w ogrodzie przedszkolnym. Są więc ćwiczenia z wykorzystaniem różnego rodzaju pomocy: szarf, woreczków, piłek, skakanek, materaców, obręczy hula – hop itp. W ramach profilaktyki wad postawy prowadzimy zabawy i ćwiczenia z elementami gimnastyki korekcyjnej, a w grupach dzieci pięcio i sześcioletnich lubiących sportową rywalizację organizujemy konkurencje z elementami współzawodnictwa. Podczas zajęć nauczycielki stosują metody odtwórcze tj. metodę zabawowo – naśladowczą, zadaniową oraz metody twórcze: opowieści ruchowej, gimnastyki twórczej R. Labana, K. Orfa, gimnastyki rytmicznej A. i M. Kniessów oraz ruchu rozwijającego W. Sherborne. Często nauczycielki samodzielnie opracowują scenariusze zajęć w trakcie których dzieci ćwiczą z nietypowymi przyborami są to: papierowe miotełki, szarfy, pudełka po zapałkach, plastikowe butelki wypełnione grochem, gazety, folie, chusteczki. W bieżącym roku szkolnym na łamach przedszkolnej gazetki w rubryce „Jestem sprawny” publikowane są co miesiąc zestawy ćwiczeń jako propozycje do wspólnych zabaw z rodzicami.

Więcej fotografii w galerii Sportowcy na start
Monika Siarkowicz  

WYCIECZKA, HEJ WYCIECZKA!!


3 marca 2014 r.   

Wycieczka, hej wycieczka!!
„Na wycieczkę dziś jedziemy...
Gorlice zwiedzać będziemy! ”

Zaraz po śniadanku... gminny, pomarańczowy autobus zawiózł nas do... Gorlic. Mimo, że miasteczko jest niewielkie, to ma swój klimat i urok. Zwłaszcza rynek z zabytkowymi kamieniczkami, Ratuszem, Bazyliką i... ławeczką Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej. Każdy chciał zrobić sobie pamiątkową fotkę, a potem... spacerkiem, wolniutko poszliśmy do Kino -Teatru „Wiarus”. Oglądaliśmy śmieszny film pt. „Smerfy 2”. Gargamel - był jak zawsze groźno - śmieszny, Smerfetka blondynka... spotkała Wredkę - brunetkę, Maruda... oczywiście narzekał, no a... Laluś... zachwycał się samym sobą. Film był zabawny ale też pouczający - czasem, ktoś z pozoru niesympatyczny... okazuje się być... całkiem fajnym kumplem! Na zakończenie spektaklu ślicznie podziękowaliśmy, bo bardzo nam się podobał film na takim duuuużym ekranie. Dzieci 5 i 6 letnie zobaczyły również jak wygląda praca na poczcie – i dowiedziały się czy ludzie jeszcze listy piszą i na czym polega praca listonosza! Po tych atrakcjach wróciliśmy do naszego kochanego przedszkola na pyyyszniutki barszczyk!
Dziękujemy za ciekawą przygodę i fajną zabawę.

Więcej fotografii w galerii Wycieczka, hej wycieczka!!
Lidia Jurkowska  

BAL NAD BALE W... KARNAWALE!!!!


20 lutego 2014 r.   

BAL NAD BALE W... KARNAWALE!!!!
„Będzie, będzie się działo,
będzie zabawa - o ho ho ho!!! ”

Bladym świtem w progi przedszkola zawitali do nas... RÓŻNI przebierańcy. MASOWO „napływały”: piękne Księżniczki z dalekich krain, Rycerze w zbrojach srebrzystych, Batmani, Królewny, cuuudowne Czarownice, Policjanci, Motylki, Wróżki, Pszczółki,...- kto tylko... - do wyboru i koloru!
No i wystartowaliśmy! Panie przygotowały dla nas teatrzyk pt. „Tańcowały dwa Michały”. Słuchaliśmy z wielką uwagą i zainteresowaniem. Były brawa dla Pań - a jakże! A potem... zaczęły się TANECZNE HARCE! Roztańczony pociąg zawiózł nas do... różnych krain gdzie tańczyliśmy... TO co się tam tańczy. Działo się, że hej! Po południu czekały na nas fajne niespodzianki, konkurs z ziarenkami, słomkami - cukiereczki dostał każdy (żeby nam słodko było!). Były zadania i dla maluszków i dla starszych - próby zręcznościowe z noszeniem piłeczek i balonów wypadły... POZYTYWNIE! – zaliczone!! Na podwieczorek dostaliśmy WYPASIONE pączki usmażone przez nasze Panie z kuchni - ach jakie smaczne były!- Dziękujemy za wspaniałą zabawę. Aaaaa - oczywiście było losowanie i nagrody za udział w konkursach ufundowane z funduszy Rady Rodziców - było naprawdę świetnie!
Dyskotekowe szaleństwo trwało do późnych godzin…( taki żarcik...- niestety tylko do 16 tej)!
Co miło się zaczyna to i miło się kończy... - PROSIMY O BIS!

Więcej fotografii w galerii BAL NAD BALE W... KARNAWALE!!!!
Lidia Jurkowska  

ŚWIĘTO BABCI I DZIADZIA W NASZYM PRZEDSZKOLU


30 stycznia 2014 r.   

Święto Babci i Dziadzia w naszym przedszkolu
„BABCIA jest jak dobra wróżka, co otwiera bajkom drzwi
kiedy kładzie nas do łóżka mamy potem piękne sny.
A mój Dziadziu umie tyle, że uwierzyć trudno w to
czego dotknie się na chwilę jak zegarek będzie szło ”

Już od samego rana dzieciaczki bardzo podekscytowane czekały na przybycie swych ukochanych babć i dziadziusiów. Naszych gości chcieliśmy uczcić jak należy więc zaprosiliśmy ich do naszego zagórzańskiego Domu Ludowego. Seniorzy przybyli w licznej gromadzie, więc... mogliśmy zacząć przedstawienie. Pani Dyrektor powitała kochane babcie i drogich dziadziów i... zaczęło się! Na początek maluszki zaprezentowały energiczny taniec z pomponami Rock’ Roll - ślicznie tańczyły i... dostały zasłużone brawa. Każdy miał dla Gości krótki wierszyk. Dzieci z grupy II i III-ciej, zaprezentowały ciekawą aranżację słowno - muzyczną wierszy Tuwima i Brzechwy przemieszczając się pociągiem do różnych stacji. Było bardzo nowatorsko i... z humorem - jak mówią maluchy - CZADOWO!!! Byliśmy na muzycznej wyprawie na wyspach Bergamutach i w Dziwaczkowie. Pięknie było, oj, pięknie! – Słowik i słowikowa mimo, że różnie to w ich życiu bywało żyli długo i szczęśliwie, żuczek i biedronka - choć maleńcy - też dali radę na wielkiej scenie Domu Ludowego, a pan Hilary rozbawił wszystkich do łez! Wszystkie dzieci wręczyły śliczne bukiety – dla dziadzia i babci i... dali mocnego całusa! Wiadomo przecież, że dziadkowie... kochają wnuczęta... NAJMOCNIEJ W SWIECIE!! Spektakl przygotowała z dziećmi pani Monika Siarkowicz – za co bardzo dziękujemy - bo... było naprawdę CUUUDNIE. A już po recytacjach i tańcach... mili goście przy torcie, kawie czy herbatce słuchali koncertu absolwentów naszego przedszkola - młodzieży z Ośrodka Kultury Gminy Gorlice filia w Zagórzanach.
Dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy wszystkim gościom… 200 lat pogodnego życia!!!!

Więcej fotografii w galerii Święto Babci i Dziadzia w naszym przedszkolu
Lidia Jurkowska  

WIGILIA PRZEDSZKOLACZKÓW


20 grudnia 2013 r   

WIGILIA PRZEDSZKOLACZKÓW<
„ŚWIĘTA …to czas , gdy każdy z nas... staje się lepszym człowiekiem..”

W tym dniu ...wszyscy razem - ( grupa I, II, III wraz ze wszystkimi Paniami z przedszkola)... wspólnie zasiedli do stołu.
Najpierw.. wszyscy staneliśmy w wielkim KRĘGU i posyłalismy sobie iskierkę PRZYJAŹNI... Panie z kuchni przygotowały PRZEPYSZNIUTKIE dania wigilijne - żurek z jajkiem i smażoną rybkę i kapuste z grochem. Palce lizać! Wszyscy, nawet niejadki zajadali z wielkim apetytem! Na koniec czekała nas kolejna MIŁA niespodzianka - pod choinką znalazły się prezenty dla wszystkich grup - suuuperowe, ogromne klocki - cegły!
A tuż po Wigilii.. odbyło się rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu pastycznego z naszej przedszkolnej gazetki i losowanie nagród. W sali pojawiły się ..ANIOŁY - różne, bibułkowe, z waty, tekturkowe, pacynki, kukiełki... Gratulujemy wszystkimdzieciom wykonującym prace i zachęcamy do wspólnej zabawy podczas tworzenia kolejnych prac konkursowych.


WIGILIA PRZEDSZKOLACZKÓW<br />Fotografie: Lidia Klimek
WIGILIA PRZEDSZKOLACZKÓW<br />Fotografie: Lidia Klimek
WIGILIA PRZEDSZKOLACZKÓW<br />Fotografie: Lidia Klimek
WIGILIA PRZEDSZKOLACZKÓW<br />Fotografie: Lidia Klimek
WIGILIA PRZEDSZKOLACZKÓW<br />Fotografie: Lidia Klimek
WIGILIA PRZEDSZKOLACZKÓW<br />Fotografie: Lidia Klimek
WIGILIA PRZEDSZKOLACZKÓW<br />Fotografie: Lidia Klimek
WIGILIA PRZEDSZKOLACZKÓW<br />Fotografie: Lidia Klimek
WIGILIA PRZEDSZKOLACZKÓW<br />Fotografie: Lidia Klimek

Lidia Jurkowska  

SPOTKANIE WIGILIJNE W PRZEDSZKOLU


16 grudnia 2013 r.   

SPOTKANIE WIGILIJNE W PRZEDSZKOLU
„A kiedy pierwsza gwiazda - w noc WIGILIJNĄ zaświeci...
Niech wszystkie łzy tego świata... zamienią się w miliardy kropel szczęścia..”

Już od rana wszyscy byli baaardzo podekscytowani - wiadomo... już niedługo... ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA!! O godzinie 15 tej ... przybyli Goście - nasi Rodzice! Wraz z nutą kolędy weszliśmy do sali i ...zaczęło się. Dzieci zaprezentowały spektakl słowno - teatralny pt. „Tradycje świąteczne”, a więc ...nakrywały biały obrus, sypały sianko, dekorowały drzewko... i wyjaśniały po co to i dlaczego. Wszyscy PIĘKNIE I GŁOOOOŚNO ...śpiewali kolędy – naprawdę cuudnie było! Później... kazda grupa przeszła do swojej sali gdzie czekała na wszystkich NASTROJOWA niespodzianka, czyli „Opowieść o narodzeniu Jezusa i wędrówce Trzech Króli”. Rodzice i przedszkolaki wykonali w tym czasie wylosowane figury i elementy potrzebne do spektaklu. Był nastrój ciszy, nostalgii i zadumy, wspólny śpiew kolęd, opłatek i ... poczęstunek - słodkie co nieco dla małych i dużych smakoszy. Dzieci wykonywały kartki świąteczne, a rodzice pisali życzenia i wymieniali się karteczkami . A na dzieci… pod choinką... czekały małe słodkie niespodzianki. Dziękujemy Rodzicom i dzieciom za miło spędzony czas i ...życzymy miłych, spokojnych świąt w gronie rodziny.

Więcej fotografii w galerii SPOTKANIE WIGILIJNE W PRZEDSZKOLU
Lidia Jurkowska  

OPOWIEŚĆ O SAMARYTANINI... czyli ...prawdziwy TEATR w przedszkolu.


16 grudnia 2013 r.   

OPOWIEŚĆ O SAMARYTANINI... czyli ...prawdziwy TEATR w przedszkolu
„A człowieka dobrego.. poznasz po uśmiechu i dobrych uczynkach...”

Zawitali do nas wspaniali goście – aktorzy z teatru „Eden”. Zaprosili nas na cuuudowny spektakl - fajny, bo była to sztuka tzw. „żywego aktora”. Działo się, działo!!! Bogaty żydowski kupiec opowiedział nam, jaka spotkała go przygoda podczas podróży. Został napadnięty przez złego człowieka i nikt nie chciał go poratować w nieszczęściu. Nikt... tylko dobry Samarytanin. Mimo, że te dwa narody nie żyły wówczas w zgodzie... to zachował się jak dobry bliźni - a co ważne - nie chciał za to zapłaty. Uczynił to BEZINTRESOWNIE.Dzieci bardzo żywo reagowały, ratowały kupca…nalepiając mu plasterki... i ostrzegały przed niebezpieczeństwem. Na szczęście… wszystko dobrze się skończyło! Dłuuuugo jeszcze po spektaklu słychać było głośne brawa!! Dziękujemy

Więcej fotografii w galerii OPOWIEŚĆ O SAMARYTANINI... czyli ...prawdziwy TEATR w przedszkolu
Lidia Jurkowska  

MIKOŁAJ


6 grudnia 2013 r.   

Mikołaj
„Idzie, idzie święty z długą siwą brodą,
a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą”

Przybył w końcu niecierpliwie oczekiwany gość. Już od miesiąca pisaliśmy listy, staraliśmy się być grzeczni i wszystko zjadać z talerzyka, bo ...aniołki obserwują!!!! I przyszły.... wprawdzie w towarzystwie diabełka, ale my nauczyliśmy go jak należy być dobrym. Te anioły z Ośrodka Kultury z Zagórzan mówiły nam o dobrych uczynkach, śpiewały z nami piosenki o tym ze i mały i duzy moze świętym być. A potem nadszedł ten najważniejszy – Św. Mikołaj z ogromną ilością prezentów. Wraz z panem Karolem naszym nauczycielem katechetą powitalismy go wierszami i piosenkami. I zaczęło się rozdawanie....dużych fajnych paczek. Prezenty otrzymały wszystkie przedszkolaki, a takze dzieci, które jeszcze do nas nie uczęszczają, ale w tym dniu na nasze zaproszenie były razem z nami. Otrzymaliśmy też wielkie paki z zabawkami dla kazdej przedszkolnej grupy. Czekamy Cię Mikołaju za rok. Przybywaj!!!

Więcej fotografii w galerii Mikołaj
Lidia Klimek  

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


14 listopada 2013 r.   

Święto Niepodległości
„Bo najpiękniejsze, są polskie kwiaty,
Stokrotki, fiołki, kaczeńce i maki.....
Pod polskim niebem, w szczerym polu wyrosły
Ojczyste kwiaty. W ich zapachu, urodzie jest Polska”

Na zaproszenie pani dyrektor i nauczycieli Zespołu Szkół w Zagórzanach delegacja naszych przedszkolaków uczestniczyła w obchodach rocznicy Odzyskania Niepodległości. Była to nietypowa lekcja historii zorganizowana przez Zespół Szkół na Cmentarzu Wojskowym nr 125 w Zagórzanach. Nasi starsi koledzy przygotowali z tej okazji program artystyczny, apel poległych, zapalili znicze na grobach poległych żołnierzy, a następnie wszyscy zgromadzeni odmówili modlitwę pod przewodnictwem księdza proboszcza za naszą Ojczyznę i poległych. Następnie delegacje reprezentujące różne instytucje, w tym my, przedszkolacy z panią dyrektor, złożyliśmy bukiet biało - czerwonych stokrotek i maków przy pomniku upamiętniającym śmierć żołnierzy, którzy walczyli o wolność Polski.


Święto Niepodległości<br />Fotografie: Lidia Klimek
Święto Niepodległości<br />Fotografie: Lidia Klimek
Święto Niepodległości<br />Fotografie: Lidia Klimek
Święto Niepodległości<br />Fotografie: Lidia Klimek
Święto Niepodległości<br />Fotografie: Lidia Klimek
Święto Niepodległości<br />Fotografie: Lidia Klimek
Święto Niepodległości<br />Fotografie: Lidia Klimek
Święto Niepodległości<br />Fotografie: Lidia Klimek

Anna Martauz  

JESIENNE ZABAWY


8 listopada 2013 r.   

Jesienne zabawy
„Wędrował listopad polem,
listopad pod parasolem.
Barwne liście sypał z góry,
z wiatrem frunął, hen... pod chmury”

W listopadzie tradycyjnie zapraszamy rodziców do naszego przedszkola, aby .. zobaczyli swoje pociechy podczas zabaw i zajęć. Dzieci z grupy I- ej przygotowały spektakl słowno - teatralny, czyli aranżację wierszy Jana Brzechwy. Maluszki dały wspaniały pokaz swych umiejętności - pięknie recytowały swoje kwestie, odgrywały role.. w ogóle nie miały tremy! – I za to dla nich ….WIELKIE BRAWA!!!! Zaprezentowały też inscenizację do piosenki „Orkiestra”, - ślicznie śpiewając i grając solo na instrumentach. Działo się wiele - były zabawy matematyczne z liśćmi, ćwiczenia z elementami W. Sherborne czyli dzieci bawiły się wraz z rodzicami, zabawy ze śpiewem, improwizacja ruchowa tekstu wiersza, zabawy plastyczne, a nawet ..... smakowanie pysznych owoców. Bo wtedy lepiej zapamiętujemy gdy odbieramy impulsy wieloma zmysłami!!!! Wszyscy świetnie się bawili – rodzice również mieli zadania do wykonania - obierali jabłka, śpiewali piosenki, a nawet.... tańczyli. Dzieci z grupy III-ej również ciekawie spędziły ten czas. Pani zaprosiła ich do fajnych ćwiczeń gimnastycznych - była to zabawa z muzyką klasyczną, rytmem i różnymi przyborami. Trzeba było wykazać się wielką sprawnością i szybkością. Spotkania z rodzicami - uważamy za udane i ciekawe.

Więcej fotografii w galerii Jesienne zabawy
Lidia Jurkowska  

PASOWANIE


7 listopada 2013 r.   

Pasowanie
„Jestem już taki silny, że mógłbym podnieść świat
jestem juz taki duży mam przecież całe sześć lat”

W czwartkowe popołudnie odbyło się w naszym przedszkolu pasowanie na przedszkolnego starszaka. W tym dniu wszystkie starszaki i nasi młodsi koledzy z gr II odświętnie ubrani oczekiwali z niecierpliwością na przybycie zaproszonych rodziców. Aż wreszcie nadeszła ta chwila! Nasz występ rozpoczęliśmy od korowodu marszowego przy piosence „Marsz przedszkolaków”. Potem przypomnieliśmy wszystkim jak to było, „gdy pierwszy raz przyprowadziła nas tutaj mamusia...”, ponarzekaliśmy też na „ciężki żywot przedzkolaków, a szczególnie nas starszaków”. Wiersze przeplataliśmy piosenkami i tańcami. Potem konferansjer zaprosił zebranych gości na przedstawienie „Jacy jesteśmy?” Odgrywaliśmy role z wierszy Brzechwy i Tuwima. Była skarżypyta, leń, samochwała, Zosia Samosia. Wędrowaliśmy z murzynkiem Bambo po Afryce, przeniesliśmy się na chwilę na Wyspy Bergamuty, oraz nad rzeczkę do kaczki dziwaczki, śpiewając i tańcząc. Nastepnie nasza pani zaprosiła nas do 5 krain, w których wraz z naszymi rodzicami wykonywaliśmy różne ciekawe zadania i dopiero wtedy nastąpił ten najważniejszy dla nas moment – pasowanie na przedszkolnego starszaka przez panią dyrektor. Otrzymaliśmy karty pasowania i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Nasi mlodsi koledzy zostali dzielnymi przedszkolakami i dostali slodycze. Na zakończenie wszyscy w doskonałych humorach zasiedli do wspólnego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

Więcej fotografii w galerii Pasowanie
Anna Martauz  

Teatrzyk z Nowego Sącza... - spektakl pt.„Kot w butach”


28 październik 2013 r.   

Teatrzyk z Nowego Sącza... - spektakl  pt.„Kot w butach”
„...Cudze chwalicie swego nie znacie Sami nie wiecie co posiadacie...”

Wszyscy czekali z wielka niecierpliwością... na teatrzyk. W końcu... doczekaliśmy się. Przyjechali! Bajka - wszystkim dobrze znana, ale bardzo ciekawa, kot - sprytny jak zawsze, król - jak to król - dobry i sprawiedliwy, a młynarczyk - uczciwy i pracowity. Kot - miał piękne buty, ale przede wszystkim.. był WIELKIM PRZYJACIELEM - a mieć prawdziwego przyjaciela... - ważniejsze niż wszelkie bogactwo i skarby. Królewna, rzecz jasna - zakochała się w dobrym młodzieńcu - i wszyscy żyli długo i szczęśliwie. I.. nawet kot zamieszkał z nimi w pałacu. Najpierw oczywiście.... musiał pokonać okropnego czarownika, który był OGROMNY i zły - ale dzielna kocina poradziła sobie ze złym magiem. A my... siedzieliśmy cichutko i klaskaliśmy do rytmu. A na zakończenie - pamiątkowa fotka - dziękujemy!! I.. zapraszamy znów do Zagórzan.

Więcej fotografii w galerii Teatrzyk z Nowego Sącza... - spektakl pt.„Kot w butach”
Lidia Jurkowska  

NASZE ZAGÓRZANY - WYCIECZKA


25 październik 2013 r.   

Nasze Zagórzany - wycieczka
„...Cudze chwalicie swego nie znacie Sami nie wiecie co posiadacie...”

Przed zbliżającym się świętem zmarłych dzieci 5 i 6 - letnie udały się na wycieczkę. Pierwszym punktem na naszej trasie był cmentarz wojskowy nr 125. Zapalone znicze i modlitwa za zmarłych to symbol naszej pamięci, o tych, którzy oddali swoje życie w walkach podczas I wojny światowej. Nie opodal znajduje się charakterystyczny grobowiec ówczesnych włodarzy naszej miejscowości: rodziny Skrzyńskich i Sobańskich tzw „piramida”, na którym też zapaliliśmy znicze.
Potem odwiedziliśmy Nadleśnictwo Gorlice z siedzibą w Zagórzanach a następnie autobusem przejechaliśmy do przysiółka Zagórzan zwanego Podlesiem gdzie po posileniu się słodkimi „kaloriami”, wybraliśmy się w towarzystwie leśniczego p. Serwońskiego na spacer po lesie. Dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać drzewa, określały ich charakterystyczne cechy, „mierzyły” obwód drzew, pokonywały naturalne przeszkody, utrwalały sobie co to znaczy szanować i dbać o przyrodę.
I tak zdobywając w czasie wędrówki wiele przyrodniczych wiadomości dotarliśmy do pomnika przyrody, jakim jest dąb „Aleksander” liczący ok 250 lat, a noszący swoje imię na cześć właściciela Zagórzan hrabiego Aleksandra Skrzyńskiego. Pan leśniczy nas zmartwił, że z dębem niedobrze się dzieje, bo po ostatniej zimowej nawałnicy odłamały mu się konary i marnieje „w oczach”. Pogoda nam dopisała, spacer po lesie dostarczył nam energii więc zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do przedszkola.

Więcej fotografii w galerii Nasze Zagórzany - wycieczka
Monika Siarkowicz  

„ANIOŁY” Z OŚRODKA KULTURY GMINY GORLICE FILIA ZAGÓRZANY


11 październik 2013 r.   

„Anioły” z Ośrodka Kultury Gminy Gorlice filia Zagórzany
„...Aniele, aniele, niebieski posłańcu
Przy mnie stój, przy mnie stój, w tańcu i w różańcu...”

Do grupy dzieci 6 - letnich przybyli niezwykli goście: dwa anioły, diabełek, „anielska” gitarzystka, a wraz z nimi pani Edyta Kamińska – instruktorka z Gminnego Ośrodka Kultury w Zagórzanach. Przedstawili fragmenty programu „Wszyscy święci balują w niebie”, który w listopadzie będzie zaprezentowany naszej lokalnej społeczności. Najpierw jeden z aniołów opowiedział nam jak wygląda życie w niebie, potem mieszkańcy nieba śpiewali i tańczyli, zaprosili nas do wspólnej zabawy i nauczyli refrenu jednej ze swoich piosenek, oczywiście o aniołach. Diabełek cały czas psocił i próbował nas namawiać do złego, ale ostatecznie dobro zwyciężyło i wraz z aniołami przepędziliśmy go z sali. Na zakończenie wykonaliśmy rysunki na temat: „Wszyscy święci balują w niebie”, które będą wystawione w Domu Ludowym w listopadzie podczas gminnej wieczornicy. Na zakończenie aniołki wręczyły nam upominki i z żalem pożegnaliśmy ich piosenką.

Więcej fotografii w galerii „Anioły” z Ośrodka Kultury Gminy Gorlice filia Zagórzany
Anna Martauz  

RUCH TO ZDROWIE.


23 październik 2013 r.   

Ruch to zdrowie

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2013/14 rokiem: „Szkoła, przedszkole w ruchu”. Nasze przedszkole od lat w swojej koncepcji pracy duży nacisk kładzie na wychowanie zdrowotne. Ćwiczenia gimnastyczne prowadzimy w sali i w terenie. Pewnego słonecznego przedpołudnia wybraliśmy się na stadion w Zagórzanach. Frajdy było co niemiara. Taka przestrzeń do biegania nie trafia się nam często. Po rozgrzewce panie nauczycielki zorganizowały nam różne zabawy ruchowe a także wyścigi z przeszkodami. Tak było wesoło że nawet drużyny które przegrały nie smuciły się. Bo każdy przedszkolak wie, że dobrze jest wygrywać, ale najbardziej liczy się dobra zabawa. Sport i zabawa to fajna sprawa!!!


Ruch to zdrowie<br />Fotografie: Lidia Klimek
Ruch to zdrowie<br />Fotografie: Lidia Klimek
Ruch to zdrowie<br />Fotografie: Lidia Klimek
Ruch to zdrowie<br />Fotografie: Lidia Klimek
Ruch to zdrowie<br />Fotografie: Lidia Klimek

Lidia Jurkowska  

ODWIEDZINY PANA POLICJANTA.


18 październik 2013 r.   

Odwiedziny Pana policjanta
„Pan policjant pilnuje porządku...
w każdym ZAGÓRZAŃSKIM kątku”

Zaprosiliśmy do Przedszkola pana Policjanta – naszego dzielnicowego. A po to, żeby opowiedział nam o swojej pracy... ale przede wszystkim porozmawiał z nami o przepisach ruchu drogowego. Rozmowa była ...ciekawa, dzieci mają masę wiadomości na ten temat- znają zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Znają nawet numery telefonów alarmowych- co w sytuacji zagrożenia jest bardzo ważne. Okazało się, że nawet maluszki doskonale wiedzą- czego na pewno nie można robić na drodze i że pasy- to inaczej.. zebra. Każdy mógł przymierzyć czapkę policjanta i... zrobić sobie pamiątkową fotkę. Za grzeczne sprawowanie… dostaliśmy cukierki. Dziękujemy- za miło i pożytecznie spędzony czas.

Więcej fotografii w galerii Odwiedziny Pana policjanta
Lidia Jurkowska  

ZIEMNIACZANY RAJD


9 październik 2013 r.   

Ziemniaczany rajd
„Ziemniaczkowy spacer z rana...
do lasu w Zagórzanach!!!”

Wyruszyliśmy po śniadanku! A gdzie? - Do lasu!! Po drodze czekało na nas mnóstwo atrakcji - strzałki wskazywały nam kierunek eskapady. Najpierw zaprowadziły nas do... Domu Ludowego... i tu pozwolono nam krzyczeć!!! - Najpierw wszyscy myśleli, że to taki żart pani dyrektor - a jednak naprawdę można było …trzeba było wymyślone hasło ziemniaczane oczywiście... właśnie głośno wykrzyczeć.! Maluszki na ten przykład miały TAKIE CUDNE HASŁO!!- HEJ HO, HEJ HO - NA ZIEMNIAKA BY SIĘ SZŁO!!- Taaaaka głębia i talent! Śpiewaliśmy też piosenki - o .. kartofelkach. W drodze też mieliśmy zadania: malowaliśmy małego kartonowego ziemniaczka, ale wiecie czym.... „przyrodniczymi farbami” czyli sokiem traw liści kwiatów, ziemi itp. A na polanie pod lasem szukaliśmy ukrytych w trawie... ziemniaczków. Ciekawe kto je tam wcześniej ukrył? Były też zawody sportowe - noszenie ziemniaczków na łyżce, w parach w chusteczce, skoki w workach, sadzenie ziemniaków i... mnóstwo, mnóstwo zabawy!!Robiliśmy też ziemniaczkowego ludzika - …z dostępnych materiałów!- FAJNE WYSZŁY!! A na zakończenie - rzecz to oczywista- .. jedliśmy ziemniaczki pieczone w ognisku - no, naprawdę PYCHOTA!!

Więcej fotografii w galerii Ziemniaczany rajd
Lidia Klimek  

PRZEDSTAWIENIE SIEROTKA MARYSIA I KRASNOLUDKI


7 październik 2013 r.   

Przedstawienie Sierotka Marysia i Krasnoludki
„Tutaj właśnie na tej scenie
zaczyna się przedstawienie”

Po śniadaniu grupa starszaków i średniaków wyjechała do GCK w Gorlicach na przedstawienie teatru „żywego aktora” z Wrocławia. Były krasnoludki, lis chytrus, gąski no i sierotka Marysia. Mimo chwil wzruszeń, strachu i niepewności bardzo kibicowaliśmy Koszałkowi Opałkowi, Podziomkowi i Marysi, bo lubimy prawdziwych przyjaciół którzy pomagają sobie nawzajem. Podczas przedstawienia oprócz oklasków mogliśmy podpowiadać postaciom jak należy postępować, pomagaliśmy odstraszać lisa i wskazywać drogę do Królowej Śniegu. Bardzo podobała nam się muzyka, scenografia i krasnoludki które raz były malutkie a raz wielkie. Takie czary! Jak to w bajce.

Więcej fotografii w galerii Przedstawienie Sierotka Marysia i Krasnoludki
Lidia Klimek  

WIZYTA LEŚNIKA!


4 październik 2013 r.   

Wizyta leśnika!
„Były sobie zielone krasnale,
co lasu nie bały się wcale.
Nazywały się….Leśne Ludki -
jeden był większy a drugi MALUTKI!!”

Po cichutku, pomalutku... przybył do nas GOŚĆ! – pracownik Nadleśnictwa – tatuś naszej koleżanki Mai. W ciekawy sposób opowiadał nam o zwierzętach leśnych i ich zwyczajach. Gość zaprosił nas na wirtualną wycieczkę do… lasu! Oglądaliśmy film pt. „Ciekawostki leśne” i .. trzeba przyznać.. BAAARDZO nam się podobało. Jak zachować się w lesie - rzecz jasna – wiemy - trzeba być cichutko, bo jesteśmy tam tylko gośćmi. Wiemy też co znaczy żyć w zgodzie z naturą, każdy z przedszkolaczków stara się żyć EKOLOGICZNIE. Otrzymaliśmy od pana leśnika piękne broszury i pomoce dydaktyczne - za co baaaardzo dziękujemy! I... - zapraszamy PONOWNIE. Dziękujemy za miłe spotkanie.


Wizyta leśnika!<br />Fotografie: Lidia Klimek
Wizyta leśnika!<br />Fotografie: Lidia Klimek
Wizyta leśnika!<br />Fotografie: Lidia Klimek
Wizyta leśnika!<br />Fotografie: Lidia Klimek
Wizyta leśnika!<br />Fotografie: Lidia Klimek

Lidia Jurkowska  

NA POMARAŃCZOWO!!! ..( i ..CZERWONO.. też!)


27 wrzesień 2013 r.   

Na pomarańczowo!!!
„Czerwone włosy, pomarańczowe butki,
całe w kolorkach są …MARCHEWKOWE LUDKI!!
Marchewkowe pole, a nawet las..
na POMARAŃCZOWO.. przedszkole dziś wita nas!”

Duuuużo się działo.. od samego rana! Każdą grupę czekały miłe niespodzianki i zabawy przygotowane przez nauczycielki. Były więc : teatrzyk kukiełkowy pt .„Kłótnia warzyw”, zagadki smakowe, szukanie ukrytych marchewek, a nawet …SKLEP WITAMINKOWY, czyli ...smakowanie jabłuszek i marchewek. Oj, pyszne te witaminki!!Bawiliśmy się wesoło przy piosence „Urodziny marchewki”, a nawet tańczyliśmy, rzecz OCZYWISTA - Z MARCHEWKĄ!! Każdy pięknie pokolorował marcheweczkę i zabrał ją do domu - po to.. aby.. PRZYPOMINAŁA NAM O JEDZENIU OWOCÓW I WARZYW. A dlaczego mamy jeść tą całą marchewkę???- a dlatego, że... PYSZNA JEST I ZDROWA.. a więc- ŻYCZYMY SMACZNEGO WITAMINOBRANIA!!

Więcej fotografii w galerii Na pomarańczowo!!!
Lidia Jurkowska  

START ..... W NOWY ROK .... SZKOLNY!


2 wrzesień 2013 r.   

„Wrześniowe słoneczko... zagląda w okieneczko,
wiatr liśćmi zawiewa, szumią cicho drzewa ”

No i zaczęło się.. nowy rok szkolny 2013/14! Do przedszkola wraz z rodzicami przybyły przedszkolaczki i te duże i te maleńkie. Pani Dyrektor powitała przybyłych gości, jak również przedstawiła kadrę nauczycieli - wychowawców grup oraz pozostałych pracowników przedszkola. W tym roku do naszego przedszkola zapisanych jest 70 dzieci! W przedszkolu mamy trzy grupy: gr. I to maluszki, gr. II starszaki i gr. III to średniaki. Każdy z wychowawców udał się do swojej sali wraz ze swoją gromadką. W tym pierwszym dniu dzieciaczki głównie bawiły się z paniami w zabawy… PRZERÓŻNE! Największym powodzeniem cieszyły się zabawy ruchowe, taneczne, integracyjne, podczas których dzieci miały możliwość poznać swoich kolegów. Panie BAAARDZOOOO się starały, aby ułatwić nowym przedszkolaczkom…łatwy start w życie przedszkolne! Pierwszy dzień jest przecież tak ważny !


Gr I wych. Lidia Jurkowska<br />Fotografie: Lidia Klimek
Gr II wych. Anna Martauz<br />Fotografie: Lidia Klimek
Gr III wych. Monika Siarkowicz<br />Fotografie: Lidia Klimek

Lidia Jurkowska  
  

PRZEDSZKOLNE AKTUALNOŚCI 2012/2013.


PRZEDSZKOLNE AKTUALNOŚCI 2011/2012.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
© 2005-2013 Zagórzany SIZ