Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zagórzany

HISTORIA SZKOLNICTWA

W 1856 roku ówczesny proboszcz ks. Kasper Winnicki wraz z organistą Michałem Zawilińskim zakładają w Zagórzanach szkołę parafialną i są w niej pierwszymi nauczycielami. Szkoła nie posiadała osobnego budynku lecz mieściła się na organistówce. Około roku 1874 gmina wybudowała osobny budynek drewniany, mieszczący jedną salę szkolną i mieszkanie dla nauczyciela. Pierwszym świeckim nauczycielem został Wincenty Wójcikiewicz, a po jego śmierci w 1889 r. kierownikiem szkoły został Wawrzyniec Kosiba. Z każdym rokiem ilość uczniów wzrastała tak, że w roku 1892 otworzono klasę nadetatową i umieszczono ją w dawnej sali szkolnej na organistówce. Po dokupieniu gruntu uruchomiono drugą klasę nadetatową. Ponieważ frekwencja z każdym rokiem wzrastała szkoła została przekształcona z jednoklasowej na dwuklasową. W 1900 roku okazała się potrzeba utworzenia przy istniejącej dwuklasowej szkole klasy nadetatowej, którą umieszczono na organistówce. Ponieważ dotychczasowe pomieszczenia, stawały się coraz mniej wystarczające, rozpoczęto starania o budowę nowej szkoły, na co gmina otrzymała bezzwrotny zasiłek w kwocie 18 000 koron z funduszu krajowego. W roku 1908 przystąpiono do budowy nowego piętrowego budynku, kosztem około 30 000 - koron. Po przeszło półrocznej budowie stanął piętrowy budynek o 4 salach szkolnych, kancelarii i mieszkaniu dla kierownika szkoły.  Dzieci Szkoły Powszechnej w zagórzanach - rocznik 1925-1926
Dnia 1-go września 1909 roku pierwszy nauka w nowym budynku. W czasie I wojny budynek szkolny jak i urządzenie jego zostały zniszczone. Dopiero przy poparciu gminy, a przede wszystkim Aleksandra hr. Skrzyńskiego, który zaofiarował kompletne urządzenie szkoły, już 1-go września 1915 roku mogła się rozpocząć nauka po półrocznej przerwie.
   W 1929 roku za zgodą Rady Gminnej część błoni gminnych położonych najbliżej budynku szkoły przeznaczono na teren do ćwiczeń gimnastycznych dla uczniów tutejszej szkoły. W trosce o rozwój samorządności i gospodarności młodzieży została zorganizowana Szkolna Kasa Oszczędności, Spółdzielczy Sklepik Szkolny oraz powstał mały ogród owocowy, w którym posadzono 30 drzewek jabłoni. W 1932 r. grono nauczycielskie zorganizowało przy szkole Oddział Związku Strzeleckiego i Koło Młodzieży Ludowej, które mieściło się w budynku szkolnym.
W roku 1936 podjęto starania o rozbudowę szkoły. Według planu miało zostać dobudowane jedno skrzydło od strony wschodniej, składające się z dwóch sal lekcyjnych i werandy. Prace budowlane rozpoczęto w 1937r, a ogród szkolny został przeniesiony w inne miejsce.

Po II wojnie światowej naukę wznowiono w istniejącym budynku, do roku szkolnegoSzkoła Podstawowa w Zagórzanach 1962/63 nauka odbywała się w starym budynku szkolnym. 314 uczniów uczyło się w 12 oddziałach. Szkoła dysponowała 6 salami lekcyjnymi, dodatkowo 2 sale wynajmowano w Domu Gromadzkim, a także budynku prywatnym.
   23 czerwca 1963 roku odbyło się uroczyste odczytanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Szkoły jako pomnika "1000-lecia Państwa Polskiego" im. Generała Świerczewskiego. Ceremonia otwarcia odbyła się 30 sierpnia 1964 roku.
W roku 1988 dokonano przebudowy zadaszenia szkoły. Dnia 30 września 1989 roku odbyła się uroczystość:

  • 25-lecie istnienia szkoły
  • wręczenie sztandaru
  • otwarcie Izby Pamięci i Tradycji
  • odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświeconej poległym na polu chwały
W 1990 roku rodzice dzieci uczęszczających do szkoły w Zagórzanach wystąpili z wnioskiem o likwidację imienia szkoły z powodu ... "zakłamanych wydarzeń w historii naszego narodu i udowodnieniem niepochlebnych faktów z życia bohatera naszej szkoły, gen. Karola Świerczewskiego"... W roku szkolnym 1999/2000 zostało utworzone Gimnazjum. Obwód szkolny Gimnazjum objął absolwentów szkół podstawowych trzech miejscowości: Zagórzany, Stróżówka i Kwiatonowice.
W dniu 31 lipca 2001 r. na podstawie uchwały Rady Gminy Gorlice połączono Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Zagórzanach w Zespół Szkół.
Więcej zdjęć w Galerii szkoła w Zagórzanach.

04.06.2006.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
© 2005-2013 Zagórzany SIZ