Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zagórzany

Parafia pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Zagórzanach

Parafia pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca Diakona i Męczennika w kościółZagórzanach obejmuje swym  zasięgiem miejscowość Zagórzany oraz część miasta Gorlice (ulice: Biecka, Skrzyńskich, ks. Stanisława Tokarza, Kombatantów, Zakole, Jesionowa), jest jedną z 7 parafii Dekanatu Łużniańskiego Diecezji Tarnowskiej.


» Proboszcz od 1991 r.  ks. Bolesław Bawiec.
»  Wikariusz od 2015 r. ks. mgr Adam Bezak.
»  Rezydent od 2005 r. ks. Franciszek Gryboś.

»  adres:            38-333 Zagórzany 263
    telefon:          (018) 35-12-627
    adres  e-mail:  zagorzany@diecezja.tarnow.pl.


E-book „Ojca Leona słów kilka”

Twórcy serwisu „Poważne sprawy, poważne odpowiedzi” przygotowali dla swoich czytelników nie lada gratkę. Każdy może otrzymać dotychczas niepublikowany w całości e-book autorstwa chyba najbardziej znanego benedyktyna w Polsce, ojca Leona Knabita OSB.
E-book nosi tytuł „Ojca Leona słów kilka”, a są to zebrane i opracowane w formie książkowej krótkie felietony, poruszające najważniejsze sprawy i problemy codziennego życia.
Jak otrzymać e-booka?
To bardzo proste. Wystarczy zapisać się do newslettera PS-PO

W górnym okienku należy wpisać swój adres mailowy, poniżej kod zabezpieczający (ciąg liter, które się pojawią). Na koniec proszę nacisnąć przycisk „Confirm”. Wówczas na Waszą skrzynkę mailową zostanie przesłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym, który należy otworzyć, a następnie w tym samym e-mailu otrzymacie osobny link – bezpośrednio do książki.
To jednak nie wszystko. Każdego dnia, bezpośrednio na skrzynkę, będziecie otrzymywać wszystkie nowości, artykuły, filmy, informacje, które pojawiają się w naszym serwisie, w tym oczywiście nowe wpisy na blogu oraz linki do filmów z udziałem ojca Leona.

Pismo Święte w wersji mp3

Benedyktyński Instytut Kultury Chronić dobro

MIANOWANIE NOWYCH LEKTORÓW 2012 r.


Mianowanie Nowych Lektorów 2012 r.

W dniu 27 października 2012 r. naszej parafii odbyło się mianowanie 62 ministrantów na lektorów. Msze Św. koncelebrowali kapłani pod przewodnictwem ks. Dziekana, Słowo Boże wygłosił ks. dziekan Stanisław Kuboń.
Lektorzy pochodzą z parafii dekanatu Łużna. Uczęszczali oni przez kilka tygodni na kurs lektorski, który prowadził ks. mgr Krzysztof Baran.

07.11.2012  

POŚWIĘCENIE SZTANDARU NADLEŚNICTWA GORLICE


Poświęcenie Sztandaru Nadleśnictwa Gorlice

W dniu 12 października 2012 r. w naszej wspólnocie parafialnej odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru Nadleśnictwa Gorlice,z okazji 88 rocznicy utworzenia Lasów Państwowych. W uroczystości brały udział poczty sztandarowe z całego okręgu Krakowskiego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele Parafialnym. W koncelebrze brało udział 5 kapłanów i 1 obrzędu Prawosławnego, przewodniczył Ks. Proboszcz Bolesław Bawiec, słowo Boże wygłosił Ks. Stanisław Łukasik – kapelan leśników i myśliwych. Po wygłoszonym słowie Bożym nastąpiło poświęcenie przez ks. celebransa i przekazanie sztandaru przez Dyrektora Lasów Państwowych Nadleśnictwu Gorlice.
Po Mszy Św. wszyscy zebrali się przed kościołem gdzie na pamiątkę tej uroczystości zostało posadzone drzewko „Cis Pospolity”. Po posadzeniu drzewka 2 pracowników Nadleśnictwa zostało odznaczonych.

16.10.2012  

ODPUST PARAFIALNY KU CZCI MATKI BOŻEJ POCIESZENIA – ZAGÓRZAŃSKIEJ PANI


Odpust parafialny ku czci Matki Bożej Pocieszenia – Zagórzańskiej Pani

W dniu 2 września nasza wspólnota przeżywała niezwykle ważną i podniosłą uroczystość – odpust parafialny ku czci Matki Bożej Pocieszenia – Zagórzańskiej Pani. W tym dniu o godz. 1100 odprawiona została uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył proboszcz sąsiedniej parafii – Mszanka – Ks. mgr Jacek Mikulski wraz z Ks. Janem Wacławikiem – rodakiem z naszej parafii. W wygłoszonym Słowie Bożym główny koncelebrans nawiązał do zbliżającego się nowego roku szkolnego i katechetycznego kierując pod adresem rodziców i starszych cenne wskazówki do postępowania za Maryją w wychowaniu swoich dzieci, ukazał On także Zagórzańską Panią Pocieszenia, jako wzór cnót, gdyż zawsze winniśmy siebie nawzajem pocieszać i chwalić. Po zakończonej Eucharystii odbyła się wokół kościoła procesja z Najświętszym Sakramentem. Parafianie bardzo chętnie i gremialnie przybyli na sumę odpustową w tym ważnym dniu, swoją obecnością zaszczycili naszą wspólnotę także Księża rodacy, księża posługujący w naszym Łużańskim dekanacie oraz z okalających wspólnot, a także alumni seminarium duchownego.

08.09.2012  
Łukasz Kalisz  

DOŻYNKI PARAFIALNE


Dożynki Parafialne

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny gromadzi w naszych kościołach bardzo wielu ludzi, przynosimy w tym dniu wiązanki ziół, kwiatów i owoców z tegorocznych zbiorów. Nasza parafialna świątynia w tym dniu również wypełniona była po brzegi, wiele osób przyniosło wiązanki ziół i kwiatów jak nakazuje tradycja, nie zabrakło także wieńców dożynkowych, które w tym roku przygotowało tradycyjnie Koło Gospodyń Wiejskich z Zagórzan oraz młodzież z Ośrodka Kultury Gminy Gorlice. W wygłoszonym Słowie Bożym Ks. Krzysztof Baran przypomniał znaczenie symboliki przynoszonych wiązanek i wieńców a także przybliżył kwestię zaśnięcia pogrzebu i wniebowzięcia Matki Bożej. Na koniec Ofiary Eucharystycznej Ks. Proboszcz Bolesław Bawiec podziękował zebranym, szczególnie tym, którzy przygotowywali wieńce dożynkowe i dokonał ich poświęcenia. Po zakończeniu liturgii starości dożynek parafialnych podziękowali Księżom za Słowo Boże i poświęcenie plonów ziemi i przekazali symboliczny kołacz na ręce kapłanów.

19.08.2012  
Łukasz Kalisz  

ODPUST PARAFIALNY KU CZCI ŚW. WAWRZYŃCA – DIAKONA I MĘCZENNIKA


Odpust parafialny ku czci św. Wawrzyńca – diakona i męczennika

W dniu 12.08.2012r. nasza wspólnota przeżywała niezwykle ważną i podniosłą uroczystość – odpust parafialny dla uczczenia święta patrona naszej parafii – Św. Wawrzyńca – diakona i męczennika. W tym dniu odbyła się uroczysta suma odpustowa o godz. 1100, którą sprawowali księża pochodzący z naszej parafii – Ks. Andrzej Ignarski, Ks. Janusz Ryba oraz Ks. Edward Wal. W wygłoszonej homilii ks. Andrzej przybliżył licznie zebranym w kościele wiernym sylwetkę i życiorys Św. Wawrzyńca, zadał również pytanie, – „Kim są święci? I co znaczą dla wierzących ludzi?”, w dalszej części kazania poszukując odpowiedzi na to pytanie. Należy zaznaczyć, że święci przede wszystkim są po to by nas zawstydzać, są po to by dawać świadectwo, że można żyć i umierać dla Chrystusa i z Chrystusem – mówił w Słowie Bożym ks. Andrzej.
Na koniec Ks. Proboszcz – Bolesław Bawiec podziękował księżom rodakom, którzy sprawowali najświętszą ofiarę oraz licznie przybyłym księżom z sąsiednich parafii a także wiernym przybyłym na tę uroczystość.

19.08.2012  
Łukasz Kalisz  

JUBILEUSZ 40 I 25 LECIA ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH


Jubileusz 40 i 25 lecia święceń kapłańskich

Niedziela 8 lipca zapisała się w historii naszej parafii, jako niezwykła uroczystość, w tym dniu bowiem przeżywaliśmy dwa jubileusze Księży pochodzących z zagórzańskiej parafii: 40 rocznicę święceń kapłańskich Księdza Jana Wacławika i 25 rocznicę kapłaństwa Księdza Bogusława Czecha. Jubilaci sprawowali tego dnia o godz. 1000 uroczystą Mszę Świętą w kościele parafialnym. Na samym początku Mszy Świętej Księża rodacy powitani zostali przez Ks. Proboszcza Bolesława Bawca, następnie wszyscy zebrani wysłuchali programu słowno – muzycznego w wykonaniu młodzieży Grupy Apostolskiej z naszej wspólnoty, po czym przywitania dokonali przedstawiciela Rady Parafialnej i Parafialnego Oddziału Caritas, którzy wręczyli czcigodnym Jubilatom kwiaty oraz pamiątkowe albumy o Ziemi Gorlickiej.
W wygłoszonej homilii Ks. Proboszcz nawiązał do powoływania uczniów przez Jezusa nad jeziorem Genezaret, przywołał wspomnienia z prymicji obydwu kapłanów i zaznaczył jak jest bardzo potrzeba młodych i ofiarnych ludzi gotowych poświęcić swoje życie Panu Bogu, kazanie zakończyły życzenia dla Księży Jubilatów na dalsze lata posługi kapłańskiej.
Na koniec Mszy Świętej w swojej wypowiedzi Ks. Jan Wacławik powołał się na słowa Jana Pawła II – „Tutaj wszystko się zaczęło…” podkreślając jak ważna była nasza parafia dla jego kapłaństwa. Prosił On również o modlitwę za kapłanów na misjach oraz o nowe, liczne i święte powołania do kapłaństwa i zakonu.

15.07.2012  
Łukasz Kalisz  

NOWI MINISTRANCI 2012


Nowi ministranci 2012

W niedzielę 1 lipca powiększyło się grono służących Panu w naszej świątyni, w tym dniu na Mszy Świętej o godz. 1100 do ministrantów dołączyło 4 chłopców, a podczas wieczornej Eucharystii jeszcze jeden. Pięciu nowych ministrantów przygotowywało się przez dwa miesiące do pełnienia tej zaszczytnej służby podczas sprawowania Mszy Świętej. Uczyli się oni wraz ze swoim opiekunem – Ks. Katechetą Krzysztofem Baranem wszystkich czynności, jakie wykonuje ministrant w trakcie sprawowania Najświętszej Ofiary a także znaczenia tej szczególnej służby. Nowi ministranci podczas obrzędu błogosławieństwa przyjęli strój liturgiczny – białą komeżkę symbolizującą czystość duszy i kolorową pelerynkę przeznaczoną na różne obchody roku liturgicznego. Na koniec uroczystego błogosławieństwa nowo przyjęci chłopcy złożyli przed Panem Bogiem swoje przyrzeczenia, że będą chętnie, gorliwie i sumiennie wykonywać czynności ministranta dla dobra wspólnoty parafialnej i na większą chwałę Bożą.

08.07.2012  
Łukasz Kalisz  

MSZA ŚWIĘTA PRYMICYJNA KS. KRZYSZTOFA WILCZKIEWICZA


Msza Święta Prymicyjna Ks. Krzysztofa Wilczkiewicza

Podczas uroczystej sumy w dniu 17.06 o godzinie 1100 swoją Mszę Świętą Prymicyjną odprawił w naszym kościele Ks. Krzysztof Wilczkiewicz, który przyjął święcenia kapłańskie z rąk J.E. Ks. Bpa Kazimierza Górnego – Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej 22 maja. Nowego kapłana w naszym kościele przywitali przedstawiciele młodzieży z Grupa Apostolskiej, którzy przygotowali program słowno muzyczny na tę okazję, delegacja spośród ministrantów i Dziewczęcej Służby Maryjnej jak również przedstawiciele całej wspólnoty.
W wygłoszonej homilii Ks. Krzysztof Baran nawiązał do napisu, jaki ks. Prymicjant umieścił na swoim obrazku: „Tym zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara”. Zaznaczył również, jak ważni są nowi i pełni zapału młodzi kapłani i jak niezwykle potrzebni ludziom i światu. Po zakończonej Eucharystii Ks. Proboszcz podziękował za sprawowanie Najświętszej Ofiary, podkreślając, że ostatnia Msza Święta Prymicyjna miała miejsce w naszej wspólnocie 19 lat temu, stąd jest to dla nas niezwykłe wyróżnienie. W swojej wypowiedzi przed udzieleniem błogosławieństwa Neoprezbiter podkreślił, jakie znaczenie miała dla niego nasza parafia, twierdząc, że właśnie tutaj uczył się wiary. Na koniec Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni otrzymali błogosławieństwo i mogli zyskać również odpust zupełny. Pamiątką dla obecnych na tej Mszy Świętej były rozdawane obrazki prymicyjne Ks. Krzysztofa.

23.06.2012  
Łukasz Kalisz  

ZAKOŃCZENIE OKTAWY BOŻEGO CIAŁA 2012


Zakończenie oktawy Bożego Ciała 2012

W czwartek – 14.06 – tradycyjnie w naszej parafii odbyła się ostatnia Msza Święta z procesją Eucharystyczną w oktawie Bożego Ciała – uczestniczyli w niej bardzo licznie wierni z całej wspólnoty parafialnej. W tym dniu szczególnie ważne były dzieci, które licznie przybyły wraz z rodzicami i uczestniczyły w procesji, po której otrzymały błogosławieństwo. Po zakończonym nabożeństwie w nagrodę za obecność i posługę w czasie wszystkich procesji otrzymały sporą porcję cukierków a także obrazki z motywem eucharystycznym i z wizerunkiem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzień ten jest również dniem święcenia wianków uplecionych z młodych ziół leczniczych i świeżych kwiatów, mają one strzec domów od nieszczęść i kataklizmów.

23.06.2012  
Łukasz Kalisz  

„...Zagrody nasze widzieć przychodzi...” Boże Ciało 2012


Boże Ciało 2012

W dniu 7.06.12 odbyła się w naszej parafii tradycyjnie uroczysta Msza Święta na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa i procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy w której licznie uczestniczyli wierni z całej wspólnoty. Tegoroczna procesja odbyła się drogą w stronę domu ludowego w Zagórzanach. Pierwszy ołtarz, przy schodach do przedszkola przygotowywali mieszkańcy starej drogi od Moszczenicy, odpowiedzialni za zrobienie kolejnego nowego ołtarza położonego przy Wiejskim Domu Kultury byli mieszkańcy od Pani Tajakowej, do Pani Dutkowej. Trzeci także nowo zakupiony ołtarz ozdobili mieszkańcy Podlesia i Horowiczówki, kolejny ołtarz tradycyjnie przygotowany przy kościele zrobili mieszkańcy Garbacza i domów za torem.

09.06.2012  
Władysław Dąbrowski  

Pielgrzymka 2012


Pielgrzymka 2012

W dniu 10 maja 2012 r. dzieci pierwszo komunijne w podzięce za przyjęcie Pana Jezusa do swych serc udały się na Pielgrzymkę do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny na Jasna Górę i do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.

17.05.2012  
Władysław Dąbrowski  

Nowi Ministranci 2012


Nowi Ministranci 2012

W dniu 05 lutego 2012 roku w niedzielę na Mszy świętej o godz. 1100 pięciu aspirantów z klasy III szkoły podstawowej zostało przyjętych do Liturgicznej Służby Ołtarza parafii Zagórzany.
Przygotowywali się do tej funkcji przez pół roku. Od tej chwili będą mogli oni służyć przy ołtarzu jako ministranci.

07.02.2012  
Władysław Dąbrowski  

PRZYJĘCIE NOWYCH DZIEWCZĄT DO
DZIEWCZĘCEJ SŁUŻBY MARYJNEJ


Przyjęcie nowych dziewcząt do Dziewczęcej Służby Maryjnej

Dnia 11 grudnia 2011 roku podczas Mszy Świętej o godz. 1100 w naszym Kościele parafialnym odbyło się uroczyste włączenie 14 dziewczynek w poczet Dziewczęcej Służby Maryjnej. Pod opieką Animatorek dziewczynki przez kilka miesięcy przychodziły co tydzień na spotkania, gdzie kształtowały swoje serca na podobne sercu Maryi i uczyły się wypełniać 5 zadań dziecka Maryi, którymi są: posłuszeństwo, wspólnota, radość, ofiara i przyjaźń z Jezusem.
Po Homilii dziewczynki zaśpiewały pieśń do Ducha Świętego pt. „Niechaj zstąpi Duch Twój”, następnie Ksiądz Proboszcz pobłogosławił przygotowane medaliki i podarował je dziewczynkom. Następnie otrzymały one błękitne pelerynki i legitymacje członkowskie. Z kolei odmówiły wspólnie modlitwę oddania się i powierzenia w opiekę Matki Bożej i otrzymały błogosławieństwo do posługi.
Całą uroczystość uświetniał występ scholii Dziewczęcej Służby Maryjnej pod opieką Animatorek, a także przygotowały oprawę liturgiczną Mszy Świętej. Wszystkie dziewczynki były bardzo szczęśliwe i radosne, że mogą odtąd całym sercem służyć Maryi – Matce pięknej miłości.

14.12.2011  
Ks. Krzysztof Baran  

Odpust Parafialny Ku Czci Matki Bożej Pocieszenia


Odpust Parafialny Ku Czci Matki Bożej Pocieszenia

W dniu 4 września 2011 roku w naszej parafii odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Prałat Józef Waśniowski – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu.
Tematem Jego słowa wygłoszonego do nas była pociecha, jaką Matka naszego Zbawiciela otacza nas i naszą Parafię już od ponad trzech wieków. W obecności wielu kapłanów z okolicznych parafii dekanatu Łużna odśpiewaliśmy uroczyste Te Deum prosząc Opatrzność Bożą i naszą Patronkę o wszelkie łaski na dalsze lata życia, pracy i pełnienia codziennych obowiązków.

05.09.2011  
Władysław Dąbrowski  

Dożynki Gmine 2011


Dożynki Gmine 2011

W dniu 21-08-2011 o godz. 15.00 w naszej parafii odbyły się uroczystości dożynkowe Gminy Gorlice. Mszę Św. celebrował Ks. Proboszcz Bolesław Bawiec wraz z Ks. Henryk Rzeźnik z parafii Klęczany, Ks. Jan Potoplak z parafii Kobylanka oraz Ks. prałat Franciszek Gryboś. We Mszy Św. uczestniczyły delegacje z wieńcami dożynkowymi z poszczególnych miejscowości Gminy Gorlice, wraz z władzami Gminy i zaproszonymi gośćmi.
Po Mszy Św. korowód dożynkowy udał się na boisko szkolne gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

22.08.2011  
Władysław Dąbrowski  

Pożegnanie Ks. Janusz Lelito


Pożegnanie Ks. Janusz Lelito.

W dniu 21-08-2011 r. na Mszy Św. o godz. 10.00 został oficjalnie pożegnany Ks. Janusz Lelito. Po dwóch latach pracy w naszej parafii Ks. Janusz Lelito, wolą J.E.Ks. Biskupa został przeniesiony do parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Gumniskach koło Dębicy.

22.08.2011  
Władysław Dąbrowski  

Dożynki Parafialne 2011


Dożynki Parafialne 2011

Dnia15 sierpnia 2011 r. o godz. 10.00 w Uroczystość Wniebowzięcia NMP w naszej Parafii zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Wieńce zostały wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zagórzanach, jako wyraz wdzięczności Bogu i Matce Najświętszej za szczęśliwe zbiory.
Po uroczystej Mszy Św. poświęceniu wieńcy i wiązanek zielnych, dożynkowy korowód przejechał przez wioskę.

15.08.2011  
Władysław Dąbrowski  

Jubileusz 20 lecia Kapłaństwa Ks. Andrzeja Ignarskiego


Jubileusz 20 lecia Kapłaństwa Ks. Andrzeja Ignarskiego

W dniu 14.08.2011r. o godz. 1000 w naszej parafii odbyła się uroczystość 20 lecia Kapłaństwa Ks. Andrzeja Ignarskiego, naszego rodaka. Ks. Andrzej Ignarski pracuje poza granicami naszego kraju, w Marsylii we Francji.
Przedstawiciele Rady Parafialnej złożyli Jubilatowi życzenia od całej wspólnoty parafialnej. Ks. Jubilat celebrował Mszę Św.

14.08.2011  
Władysław Dąbrowski  

Odpust Św. Wawrzyńca i poświęcenie nowej plebanii


Nowi lektorzy 2010.

W Jubileuszowym Roku 225-lecia Diecezji Tarnowskiej, w Roku Beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II Ks. Biskup Władysław Bobowski 7 sierpnia 2011 r. o godz. 11.00 w uroczystość Św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika patrona Parafii Zagórzany celebrował uroczystą Sumę Odpustową, a po jej zakończeniu poświęcił budynek nowej plebanii.

07.08.2011  
Władysław Dąbrowski  

NOWI LEKTORZY 2010.


Nowi lektorzy 2010.

W dniu 23 października 2010 r. naszej parafii odbyło się mianowanie 65 ministrantów na lektorów. Msze Św. i Słowo Boże wygłosił dziekan ks. dr Stanisław Kuboń.
Lektorzy pochodzą z parafii dekanatu Łużna. Uczęszczali oni przez kilka tygodni na kurs lektorski, który prowadził ks. mgr Janusz Lelito.

24.10.2010  
Władysław Dąbrowski  

PLEBANIA.


Plebania w Zagórzanach.

W dniu 28-09-2010 r.firma " BUD MAL " zakończyła prace przy układaniu kostki brukowej koło budynku plebani.


17.10.2010  
Władysław Dąbrowski  

UKŁADANIE KOSTKI.


Układanie kostki.

W dniu 30 sierpnia 2010 r.Firma " BUD MAL " rozpoczęła prace przy układaniu kostki wokół nowej plebanii.


11.09.2010  
Władysław Dąbrowski  

ROZBIÓRKA STAREJ PLEBANI.


Stara plebania w Zagórzanach.

W dniach od 16 do 28 sierpnia 2010r. zgodnie z decyzją ks. Biskupa została rozebrana stara plebania. Plebania służyła kolejnym duszpasterzom i parafianom ponad 90 lat.


03.09.2010  
Władysław Dąbrowski  

NOWA PLEBANIA.


Nowa plebania w Zagórzanach.

W dniu 31 lipca 2010 r. Firma Produkcyjno - Usługowo - Handlowa „BUDGLIM” zakończyła prace przy elewacji nowej plebanii.KAPLICA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO.


Kaplica  Miłosierdzia  Bożego.

W dniu 27-09-2009 r. w parafii została oddana do użytku Kaplica Miłosierdzia Bożego.
Kaplica będzie służyła jako miejsce spowiedzi św. dla osób starszych i słabo słyszących..


GALERIE

Wszelkie prawa zastrzeżone.
© 2005-2013 Zagórzany SIZ